AlertCiepłownictwoEnergetyka

PGE Energia Ciepła do 2030 roku będzie produkować ciepło w 70 procentach z paliw nisko- i zeroemisyjnych.

Fot. PGE Energia Ciepła

Fot. PGE Energia Ciepła

PGE Energia Ciepła do 2030 roku będzie produkować ciepło w 70 procent z paliw nisko i zeroemisyjnych – poinformowała spółka w czwartek. Dodała, że m.in. w Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu rozpoczęto budowę nowych jednostek kogeneracyjnych opartych na paliwie gazowym.

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, producent energii elektrycznej i ciepła, zapowiedziała, że podstawowym wyznaniem dla niej “jest transformacja jednostek wytwórczych w kierunku wykorzystania paliw nisko i zeroemisyjnych. Ta zmiana pozwoli na dalsze ich działanie w sposób optymalny kosztowo i zapewniający bezpieczeństwo energetyczne” – wskazano w komunikacie w czwartek.

– Do roku 2030 w naszych elektrociepłowniach będziemy produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych. Wszystkie prowadzone przez nas inwestycje w istotny sposób wpłyną na komfort i tak istotne obecnie bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców w ciepło i ciepłą wodę. Te inwestycje to też korzyści dla środowiska i dla zdrowia mieszkańców, gdyż zmiana technologii produkcji ograniczy emisje zanieczyszczeń i tym samym poprawi, jakość powietrza w Polsce – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.

Dodał, że spółka w ciągu 5 lat prowadziła działania, zmierzające do rozwoju lokalnych rynków ciepła i poprawy efektywności systemów ciepłowniczych w miastach. – Stworzyliśmy największą w Polsce spółkę produkującą ciepło w kogeneracji. Dzisiaj PGE Energia Ciepła zarządza wszystkimi aktywami ciepłowniczymi Grupy PGE, posiadając 16 elektrociepłowni, blisko 700 km sieci ciepłowniczych i realizując ambitne plany inwestycyjne – stwierdził prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
Spółka przypomniała, że w 2021 roku PGE Energia Ciepła rozpoczęła budowę nowej elektrociepłowni EC Czechnica w Siechnicach pod Wrocławiem. – Inwestycja zapewni bezpieczeństwo energetyczne dla Wrocławia i okolicznych gmin. W 2022 roku PGE Energia Ciepła rozpoczęła szereg inwestycji w pozostałych elektrociepłowniach – zaznaczono w komunikacie.

– W elektrociepłowniach w Rzeszowie, Bydgoszczy, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Gdyni i Lublinie w 2021 roku podpisano już umowy na budowę kotłowni rezerwowo-szczytowych opalanych gazem, które zapewnią produkcję energii i ciepła z niskoemisyjnych źródeł, co wpłynie poprawę powietrza w miastach – poinformowano.

Spółka dodała, że w Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu rozpoczęto budowę nowych jednostek kogeneracyjnych opartych na paliwie gazowym. W Rzeszowie powstaje druga linia Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), a w Gorzowie Wielkopolskim podpisano list intencyjny z władzami, dotyczący budowy podobnej instalacji. – Toruńska elektrociepłownia oparta na technologii gazowej jest całkowicie bezodpadowa i emituje o 95 proc. mniej dwutlenku siarki i pyłów niż w przypadku wykorzystania paliwa węglowego. Elektrociepłownia współpracuje w systemie ciepłowniczym z dwoma źródłami OZE (ciepło geotermalne i z biogazu), co wpływa na poprawę efektywności całego systemu ciepłowniczego – czytamy.

Podkreślono, że PGE Energia Ciepła jako pierwsza w Polsce w 2021 roku wykorzystała w Elektrociepłowni w Gdańsku kotły elektrodowe o mocy 35 MWt każdy, które we współpracy z 30 megawatowymi kotłami gazowo-olejowymi są dodatkowym zabezpieczeniem gdańszczan w ciepło. – W elektrociepłowni w Gdyni w 2021 r. oddano do użytku unikatową na skalę światową instalację INNUPS, która stanowi przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków. Jest ona odpowiedzią na potrzebę poszukiwania nowych, niezawodnych i dużo sprawniejszych metod oczyszczania ścieków pochodzących z mokrego odsiarczania spalin – poinformowała PGE EC.

PGE Energia Ciepła/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X