Rząd Meklemburgii Pomorza Przedniego założył fundację o nazwie Klimaschutz-Stiftung MV, aby móc zakończyć budowę Nord Stream 2 objętą zachodnimi sankcjami. Została ona podzielona na część jawną zajmującą się ochroną klimatu i część tajną, która zajmowała się realizacją zakończenia budowy Nord Stream 2.
Fundacja Klimaschutz-Stiftung jest częścią działalności organu państwowego, jakim jest parlament Meklemburgii, sankcje nie zostały poszerzone o tę organizację. Pod taką ochroną fundacja z prezesem Erwinem Selleringiem (SPD) na czele zlecała pracę i czarterowała nawet statki. Sellering długo nie chciał podać, które firmy współpracowały z fundacją i w tym przyczyniły się do celowego obejścia zachodnich sankcji. Prezes przegrał jednak przed niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym z częścią niemieckiej prasy i musiał podać publicznie nazwy firm, które pracowały na zlecenie fundacji.
W gronie 80 firm znajdują się głównie firmy regionalne z Meklemburgi i Hamburga, ale także z Włoch, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Niemiecka gazeta regionalna Ostsee-Zeitung nawiązała z niektórymi z tych firm kontakt. Okazuje się, że funkcja wykorzystywała do zleceń pośredników, tak że teraz firmy mogą się bronić tym, że nie wiedziały dla kogo wykonują jakie czynności. W obchodzenie zachodnich sankcji zamieszane są także największe wschodnio-niemieckie porty, takie jak Wismar i Sassnitz, które teraz zapobiegawczo zwracają uwagę na praworządność, aby uniknąć odpowiedzialności prawnej.
-W porcie promowym w Sassnitz mowa jest także o „usługodawcach”, którzy działali w imieniu Nord Stream 2. „Te z kolei korzystały z usług magazynów i przeładunków na terenie Portu Mukran” – mówi rzecznik Felix Zimmermann. Rury do rurociągu były tam przechowywane przez długi czas. Podkreśla, że port „przez cały czas przestrzegał wszystkich zasad i przepisów Republiki Federalnej Niemiec w zakresie praworządności”. Udziałowcami portu są miasto Sassnitz i kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie – podaje Ostsee-Zeitung
W obejściu sankcji i zakończeniu budowy Nord Stream 2, brały udział także Costa Brokers z Genui we Włoszech, ekspert satelitarny Fugro Norway AS, Underwater Cutting Solutions, specjalista od cięcia rurociągów, z Anglii. oraz Italteam Shipping.
Aleksandra Fedorska