AlertEnergetykaInfrastrukturaInnowacjeOZEŚrodowisko

Politechnika Gdańska i PGE wykształcą kadry polskiego offshore

Gdańsk, Długi Targ. Źródło: Wikicommons

Gdańsk, Długi Targ. Źródło: Wikicommons

Politechnika Gdańska otwiera kierunki energetyczne we współpracy z PGE Baltica. Studenci będą mogli zdobywać wiedzę z zakresu branży offshore.

Polska Grupa Energetyczna razem z Politechniką Gdańską tworzą kierunki dla przyszłych specjalistów branży offshore. Na początku grudnia 2022 roku dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, oraz prezes zarządu PGE Baltica Dariusz Lociński podpisali umowę o realizacji studiów.

– Współpraca z PGE Baltica tak prężnie rozwijającej się dziedzinie jest niezwykle istotna. Uruchomienie kolejnej edycji studiów na tym kierunku związane jest bezpośrednio z oczekiwanym w najbliższych latach intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie – powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Politechnika Gdańska i PGE proponują studia podyplomowe oraz projekty badawczo-rozwojowe. Trwają również prace nad specjalnością projektowania i budowy morskich systemów energetycznych na studiach magisterskich.

– Wchodzimy w kolejny rok współpracy z jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Tym samym umacniamy budowany przez nas ekosystem współpracy nauki z rozwijającym się sektorem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Skorzystanie z potencjału rodzimej myśli naukowej, a jednocześnie z zasobów dydaktycznych polskich uczelni, pozwoli nam realizować innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe i kształcić specjalistyczne kadry. Wspólnie budujemy polski offshore – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Morska energetyka wiatrowa jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Polska Grupa Energetyczna/Maria Andrzejewska

Baltic Power ogłosił przetarg na inżyniera kontraktu przy budowie morskiej farmy wiatrowej


Powiązane artykuły

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...
Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Udostępnij:

Facebook X X X