TotalEnergies, Global Infrastructure Partners (GIP), NextDecade Corporation oraz ich partnerzy, GIC i Mubadala, podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą rozwoju fazy 1 Rio Grande LNG (RGLNG) w południowym Teksasie. RGLNG to projekt skraplania gazu ziemnego (LNG).
Pierwsza faza projektu Rio Grande LNG obejmuje budowę 3 pociągów skraplających o łącznej wydajności 17,5 mln ton rocznie oraz inwestycję kapitałową w wysokości 14,8 mld USD. Firma Bechtel została wybrana na wykonawcę kontraktu inżynierii, zaopatrzenia i budowy , a planowany termin uruchomienia zakładu to 2027 rok.
TotalEnergies będzie również odbierać rocznie 5,4 mln ton LNG przez 20 lat z produkcji tej pierwszej fazy projektu Rio Grande LNG.
– Ten projekt daje firmie TotalEnergies dostęp do konkurencyjnego LNG dzięki niskim kosztom produkcji. LNG z tej pierwszej fazy zwiększy zdolności eksportowe TotalEnergies US LNG do ponad 15 Mtpa do 2030 roku, a tym samym naszą zdolność do przyczyniania się do europejskiego bezpieczeństwa gazowego i dostarczania klientom w Azji alternatywnej formy energii, która jest o połowę mniej emisyjna niż węgiel – powiedział Patrick Pouyanné, prezes TotalEnergies.
TotalEnergies to globalna firma energetyczna, która produkuje i sprzedaje różne rodzaje energii, takie jak ropa i biopaliwa, gaz ziemny i biogaz, odnawialne źródła energii oraz elektryczność. Firma ma udział w rynku LNG na poziomie około 12 procent i posiada globalny portfel o pojemności około 50 mln ton rocznie dzięki udziałom w zakładach skraplania LNG we wszystkich regionach geograficznych.
Ambicją TotalEnergies jest zwiększenie udziału gazu ziemnego w miksie sprzedaży do blisko 50 procent do 2030 roku. Firma stawia również sobie za cel ograniczenie emisji dwutlenku węgla i wyeliminowanie emisji metanu związanych z łańcuchem wartości gazu. TotalEnergies współpracuje z lokalnymi partnerami, aby promować przejście z węgla do gazu ziemnego.
TotalEnergies / Jacek Perzyński
Sikora: USA i Katar największymi dostawcami LNG do Polski (ANALIZA)