EnergetykaEnergia elektrycznaOpinieOZEŚrodowisko

Fedorska: Austria i jej polityka klimatyczna, czyli system z pozoru idealny

fot. Pixabay

– Austriacki system elektroenergetyczny może być właściwie uznany za idealny i wzorcowy w kontekście ochrony klimatu, bo prawie 90 procent produkcji prądu pochodzi z OZE. Z jednej strony można wskazać wielkie plusy, ale z drugiej należy pamiętać o mankamentach – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

Austriackie Izby Gospodarcze (WKO) na początku lipca zażądały nowego, zintegrowanego konceptu energetyczno-klimatycznego. Dotychczasowe działania uważają za niewystarczające. Skąd zatem Austria czerpie energię? W przypadku energii elektrycznej prawie połowa pochodzi z elektrowni wodnych, około 19,3 procent ze spalania paliw kopalnych, podczas gdy 27 procent jest importowane z zagranicy.

W 2022 roku w Austrii wygenerowano łącznie około 508 petadżuli (PJ) energii brutto, a zużyto 1 059 PJ. W porównaniu z dużymi ościennymi krajami, takimi jak na przykład Niemcy (11 829 PJ), nie jest to dużo. Austriackie statyki wskazują na bardzo dużą różnicę między krajową produkcją energii a jej zużyciem, co świadczy o wysokiej zależności tego kraju od energii importowanej.

Austriacki system odpowiedzialny za produkcję prądu może być właściwie uznany za idealny i wzorcowy w kontekście ochrony klimatu, bo prawie 90 procent produkcji prądu pochodzi z OZE. Regionalna austriacka gazeta Salzburger Nachrichten opisała bardzo dokładnie, co działo się z produkcją prądu w Austrii na przestrzeni roku 2022. Jest to bardzo interesująca lektura, która wskazuje z jednej strony na szalone plusy tego systemu, a z drugiej na jego mankamenty.

W 2022 roku w Austrii zużyto łącznie 61 634 GWh energii elektrycznej. Jest to o dwa procent mniej niż średnia z ostatnich pięciu lat. Pierwsze miesiące ubiegłego roku przebiegały pod tym względem dość spokojnie. Szczególnie maj był miesiącem dużych sukcesów austriackiego modelu OZE, bo sytuacje, w której OZE pokrywały 100% potrzeb, powtarzały się wielokrotnie.

Opady w Austrii kolejny raz rozczarowały, jak właściwie już co roku, i doprowadziły do prawdziwej zapaści produkcji prądu z wody w lipcu (-23 procent) i sierpniu (-38 procent).

W rezultacie Austria stała się krajem importującym energię elektryczną w sierpniu, i to pomimo dobrej produkcji energii wiatrowej na poziomie plus 21 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Słabe wyniki elektrowni wodnych na poziomie minus 38 procent nie mogły jednak zostać zrekompensowane i doprowadziły do miesięcznego salda importu na poziomie 1 165 GWh – podaje gazeta Salzburger Nachrichten.

Austrian Power Grid AG (APG), austriacki operator sieci przesyłowych, zwrócił jednak uwagę na to, że jeszcze gorsza sytuacja niż w sierpniu miała miejsce w austriackim systemie elektroenergetycznym w grudniu. – 21 grudnia 2022 r. odnotowano historycznie najwyższy dzienny poziom importu energii elektrycznej, a dzień później kolejny szczyt: o północy osiągnięto historycznie najwyższą 15-minutową moc importową wynoszącą 5 551,6 MW – informuje APG.

Łącznie Austria w trakcie całego roku 2022 zaimportowała 8 700 GWh energii elektrycznej. W porównaniu z 2019 r. import netto energii elektrycznej w 2022 roku był nawet o 178 procent wyższy od 2021 roku.

Austriaccy eksperci głośno dyskutują, jakie konsekwencje wynikają z tego dla austriackiej architektury produkcji energii. Niemal idealna pod kątem klimatycznym i ideologicznym produkcja energii elektrycznej w samej Austrii nie zapobiegła jednocześnie rekordowym wydatkom na prąd z elektrowni węglowych, gazowych i jądrowych w krajach ościennych. Austriacy przelali w zeszłym roku po raz pierwszy aż 3,2 miliardów euro za import prądu z węgla, gazu i atomu.

Austria jest podzielona co do przyszłego kierunku rozwoju OZE. Część ekspertów uważa, że kraj ten musi rozbudowywać energię wiatrową, bo w niektórych regionach tego kraju w ogóle nie ma turbin wiatrowych. Inni eksperci uważają, że wiatr jest za mało efektywny w kraju otoczonym najwyższymi szczytami Europy. Są też głosy, że w ostatnim czasie Austria za dużo środków wydała na fotowoltaikę, która w 2022 roku nie do końca spełniła oczekiwania i w optymalnych miesiącach letnich nie zdołała ustabilizować systemu. Wraz z końcem 2022 roku Austria dysponowana prawie 3,8 GW mocy w energetyce słonecznej, która wytworzyła prawie 3,8 GWh prądu. Zwracając uwagę na roczne zużycie prądu w Austrii rzędu 61 634 GWh jest to jedynie niewielka część całkowitego zużycia prądu.

Orlen przejmie 266 stacji benzynowych w Austrii


Powiązane artykuły

Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. Fot. Data 4

Ekspert o AI w centrach danych: Tylko elastyczni zostaną w grze

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje coraz szybszy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Raport firmy konsultingowej McKinsey do 2030 roku zwiastuje...
Stacja ładowania Grupy Orlen. Fot. Orlen

Orlen zaszachował konkurencyjnych operatorów publicznych ładowarek

Multienergetyczny koncern korzystając ze swojej przewagi finansowej obniżył o 25 procent ceny za ładowanie aut elektrycznych w czasie wakacji. Odpowiedź...

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Udostępnij:

Facebook X X X