Parlament Bułgarii głosował w piątek za zniesieniem koncesji rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil na prowadzenie terminalu naftowego Rosenets w pobliżu portu Burgas nad Morzem Czarnym. Prawodawcy mają nadzieję, że przyspieszy to wejście kraju do strefy Schengen.
Projekt, który poparło 144 posłów w 240-osobowym parlamencie, zakłada, że Łukoil będzie mógł eksploatować terminal naftowy po wygaśnięciu koncesji, ale będzie musiał uiścić opłaty na rzecz bułgarskiego rządu. Mówi też, że koncesja wygaśnie w ciągu tygodnia.
Port Rosenets na obrzeżach Burgas jest jedynym wyspecjalizowanym terminalem naftowym na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Znajduje się pod kontrolą Łukoilu od 2011 roku, kiedy rosyjski koncern otrzymał 35-letnią koncesję.
Terminal obsługuje jedyną w Bułgarii rafinerię Neftochim Burgas, która jest w stanie przetwarzać 196 tys. baryłek dziennie i jest również własnością Lukoilu. W styczniu bułgarscy posłowie przyjęli decyzję, która otwiera rządowi drogę do przejęcia działalności rafinerii nawet na rok.
W swojej propozycji złożonej przed parlamentem, rządząca centroprawicowa GERB, Kontynuujemy Zmianowo-Demokratyczną Bułgarię (PP-DB) oraz Ruch na rzecz Praw i Swobód stwierdziły, że zerwanie koncesji uniemożliwi Rosji wykorzystanie bułgarskich obiektów do finansowania wojny na Ukrainie.
Zapewniłoby to również egzekwowanie sankcji UE, pomagając Bułgarii ubiegającej się o wejście do strefy Schengen, powiedział współprzewodniczący PP-DB Kiril Petkov przed głosowaniem. Bułgaria ma nadzieję zostać przyjęta już tej jesieni.
W czwartkowym oświadczeniu rafineria Łukoil Nieftochim poinformowała, że będzie zabiegać o ochronę sądową przed decyzją parlamentu.
Reuters / Jacek Perzyński
Operatorzy systemów gazowych Azerbejdżanu, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Słowacji podpisują memorandum