AlertAtomBezpieczeństwoEnergetyka

Atom z Rosji na Białorusi bez rynku zbytu w Polsce i postępów

Ostrowiec Atom

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu fot. Gosatomnadzor

Od 2011 roku na Białorusi powstaje elektrownia jądrowa, póki co ukończono jeden z reaktorów. Drugi miał być zdatny do użytku w 2020 roku, do dzisiaj jest w trakcie budowy. Białoruś odracza spłatę zaciągniętego do Rosji kredytu a Polska obkłada energię z tej elektrowni embargiem.

W 2011 roku Rosja udzieliła Białorusi kredytu na 10 miliardów dolarów, miał on posłużyć wybudowaniu elektrowni jądrowej. Sam kredyt miał być spłacany od 1 kwietnia 2023 roku, Moskwa przesunęła jednak termin o rok.

Neftegaz.ru podaje, że do 2023 roku Białoruś wykorzysta około 5,36 miliarda dolarów. Pełne uruchomienie elektrowni miało odbyć się w 2020 roku, następnie przełożono termin oddania drugiego reaktora do użytku o dwa lata. W roku 2023 ciągle nie widać końca prac.

Co ważne elektrownia znajduje się w Ostrowcu, około 50 kilometrów od Wilna. Kraje bałtyckie i Polska zakazała importu energii z tej elektrowni ze względu na obawy środowiskowe oraz potencjalny dumbing cenowy, sprzedawanie energii po zaniżonej cenie aby zdestabilizować rynek odbiorcy.

Elektrownia docelowo będzie składać się z dwóch reaktorów WWER – 1200 o mocy 1200 każdy, z czego pierwszy już działa. Głównym wykonawcą jest Atomstroyexpor, który należy do rosyjskiego koncernu Roastom. Również to firma im podległa TVEL ma dostarczać paliwo jądrowe.

Putin ratyfikował protokół w sprawie podwyżki. Nie tylko dokonano przesunięcia terminów, dodatkowo zastrzegł, że spłata ma być dokonana wyłącznie w rublach.

Neftegaz.ru / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Solaris Bus & Coach, znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Udostępnij:

Facebook X X X