Forum Energii szacuje, że największe podwyżki cen energii w gospodarstwach domowych w 2024 roku mogą sięgnąć 68 procent, ale rekomendują ograniczenie mrożenia cen energii i wprowadzenie innych, bardziej wycelowanych rozwiązań.
– Ceny energii elektrycznej w dużej mierze kształtowane są na Towarowej Giełdzie Energii z rocznym wyprzedzeniem – już dziś można oszacować, jaka będzie w przyszłym roku cena 1 kWh – wylicza Forum. – Największych wzrostów w zestawieniu z tegorocznymi, zamrożonymi cenami, można się spodziewać w gospodarstwach domowych o średnim zużyciu na poziomie 2000 kWh – aż o 68 procent. Gospodarstwa domowe z pompą ciepła (o zużyciu 9000 kWh) będą musiały się liczyć ze wzrostem cen o ok. 21 procent. Ostateczna decyzja o wysokości rachunków będzie należała do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który na przełomie roku zatwierdza taryfy dla tej grupy odbiorców. Nie może on jednak podjąć decyzji, która radykalnie odbiega od realiów rynku.
Taryfy to jedno, ale mrożenie cen energii i paliw wprowadzone w 2023 roku może zostać przedłużone w jakiejś formie w 2024 roku, obniżając podwyżki. Forum Energii odradza jednak pełną regulację. – Trwałe zaburzanie sygnałów cenowych (szczególnie długotrwałe zaniżanie cen) stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa utrzymania równowagi w dostawach energii. Przykładem tego, jak działa regulacja ceny w oderwaniu od rynku były fizyczne niedobory paliwa na stacjach Orlenu w ostatnich tygodniach. Zaniżona cena spowodowała zwiększenie konsumpcji, co doprowadziło do fizycznych braków towaru – czytamy w analizie Forum. – Rekomendujemy stopniowe odchodzenie od mrożenia cen dla gospodarstw domowych i wdrażanie w zamian działań łagodzących – bonu energetycznego, bardziej intensywnego wsparcia efektywności energetycznej oraz rozwiązań dla osób ogrzewających się energią elektryczną.
Ministerstwo klimatu i środowiska zapowiedziało specustawą mrożącą ceny energii oraz paliw w 2024 roku, ale pozostawia decyzję w tej sprawie nowej ekipie rządzącej, która ma zostać wyłoniona po wyborach parlamentarnych z października 2023 roku.
Forum Energii / Wojciech Jakobik