AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

LW Bogdanka: W październiku mieliśmy największy postęp ściany od 41 lat

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

Znane jest już podsumowanie wydobycia węgla kamiennego w Bogdance za ubiegły miesiąc. W październiku 2023 roku ściana 7/VIII/389 (ściana 7, pole eksploatacyjne VIII, pokład 389) w polu wydobywczym Stefanów uzyskała rekordowy postęp tj. 465 m w miesiącu. Dla kopalni Bogdanka jest to największy miesięczny postęp ściany w ciągu 41 lat wydobycia węgla przez kopalnię.

Postęp ściany w kopalni to proces stopniowego przesuwania frontu ściany węgla podczas eksploatacji. W przypadku tejże, wydobycie surowca prowadzone przy użyciu kombajnu ścianowego, zdolnego do efektywnego wydobycia dużych ilości urobku w określonym czasie (np.: w ciągu jednej zmiany roboczej).

Kombajn wyposażony jest w dwa organy urabiające. Zadaniem tych organów jest kruszenie węgla i skał zalegających w pokładzie, tj. warstwie skał przeznaczonych do eksploatacji. Po czym uzyskany w ten sposób urobek transportowany jest  przenośnikami zgrzebłowymi i taśmowymi do szybu wydobywczego (tzw. skipu), którym to skipem transportowany jest na powierzchnię w celu dalszej przeróbki, aż do momentu uzyskania parametrów węgla handlowego.

– To ogromny sukces dla całej Spółki. Dotychczas, w całej historii Bogdanki, tylko cztery razy udało się uzyskać wynik przekraczający 400 m postępu w miesiącu. Bardzo dziękuję wszystkim górnikom i pracownikom, którzy swoją pracą dołożyli się do tego rekordowego wyniku. To ogromny wysiłek organizacyjny i logistyczny wszystkich służb kopalni, ale wynika on także z wyjątkowej ambicji i zaangażowania naszej Załogi – mówi Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW „Bogdanka”.

Kombajnowa ściana 7/VIII/389 w polu Stefanów eksploatowana jest ok. 930 m pod ziemią w całodobowym, 5-cio zmianowym systemie pracy.

Wstępne wyniki produkcji i sprzedaży węgla handlowego w czwartym kwartale i całym bieżący rok zostaną podane na początku 2024 roku.

LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 roku wyniosło 5029 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka było to 5879 osób).

W minionym roku Bogdanka wyprodukowała 8,4 mln ton węgla. To oznacza, że na koniec 2022 roku miała 16,5 procent udziału w rynku węgla kamiennego i 21,7 procent udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1 procent w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.

LW Bogdanka / Jacek Perzyński

Bogdanka podsumowała pierwsze trzy kwartały roku


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X