AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Nowy duet odpowiedzialny za energetykę rzuci wyzwanie starej ekipie

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Spór o to jak mrozić ceny energii w 2024 roku może być okazją do próby sił między ustępującą ekipą w resortach klimatu i aktywów państwowych a kandydatami na następców.

Resort klimatu i środowiska kierowany przez Annę Moskwę przedstawił na posiedzeniu rządu Mateusza Morawieckiego propozycję ustawową przedłużenia mechanizmów wsparcia na czas kryzysu energetycznego w postaci mrożenia cen energii, gazu i ciepła na poziomie z 2023 roku przez cały przyszły rok. Warto zaznaczyć, że projekt budżetu na 2024 rok nie przewidywał jeszcze tego rozwiązania, choć resort klimatu zapowiadał przed wyborami specustawę w tej sprawie.

Jednakże wynik wyborczy skłonił obecny rząd do szybszego działania, czego dowodem może być interwencja ministerstwa aktywów państwowych w debatę o cenach energii. To resort aktywów pod wodzą Jacka Sasina zapowiedział przedłużenie subsydiów na cały 2024 rok po wyborach, chociaż ministerstwo klimatu sugerowało wcześniej, że pozostawi tę decyzję następcom, o czym świadczy stanowisko przekazane BiznesAlert.pl.

Jeżeli misja tworzenia rządu przez obecnego premiera Mateusza Morawieckiego nie zyska poparcia parlamentu, takie zadanie może otrzymać Donald Tusk. Jego rząd może się składać z tych samych resortów, co dotychczas, a teki ministrów klimatu oraz aktywów mają otrzymać odpowiednio Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 oraz Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej. Ta pierwsza zapowiedziała w Radio Zet przedstawienie nowego projektu ustawy o mrożeniu cen energii w 2024 roku.

Rozmówcy BiznesAlert.pl związani z przygotowaniem tego projektu wskazują, że ma on uwzględniać realia budżetowe, a zatem może oznaczać bardziej ograniczoną pomoc. Andrzej Domański z Koalicji Obywatelskiej sugerowany na stanowisko szefa resortu finansów sugerował mrożenie cen energii przez pół przyszłego roku i gazu do jego zakończenia.

Posiedzenie Sejmu RP na którym może dojść do zderzenia koncepcji obecnej i przyszłej ekipy jest zaplanowane na wtorek, 28 listopada.

Wojciech Jakóbik

Ekspert tłumaczy z czego bierze się wzrost cen energii (WIDEO)


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X