AlertEnergetykaGaz.InfrastrukturaOZEŚrodowisko

Po dwóch latach wojny fundacja “klimatyczna do ochrony Nord Stream 2 może zostać w końcu rozwiązana

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Po okresie wielomiesięcznych poszukiwań, przewodnicząca parlamentu landu Meklemburgia Birgit Hesse (SPD) znalazła specjalnego komisarza, który zajmie się rozwiązaniem kontrowersyjnej Fundacji Klimatycznej (niem. Stiftung Klimaschutz), która pomogła ochronić Nord Stream 2 przed amerykańskimi sankcjami.

W sierpniu niemiecki Welt am Sonntag informował o wielkim zastrzyku finansowym dla fundacji od rosyjskiego Gazpromu. Niemiecki dziennik podał, że organizacja otrzymała łącznie 192 milionów euro od spółki zależnej Gazpromu – Nord Stream 2 AG.

Samorząd Hesji (środkowe Niemcy) powołała prawnika Andreasa Urbana na komisarza, który otrzymał od parlamentu krajowego zlecenie zbadania, czy i w jaki sposób można rozwiązać Fundację Ochrony Klimatu. – Urban jest ekspertem w dziedzinie prawa spółek i fundacji i od lat zajmuje się rozwiązaniami sądowymi i pozasądowymi w tej dziedzinie – podaje publiczna stacja radiowo-telefoniczna Norddeutscher Rundfunk (NDR).

Fundacja Klimatyczna, która jest odpowiedzialna za ukończenie budowy Nord Stream 2 przy obejściu amerykańskich sankcji miała zostać rozwiązana po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. – Parlament landowy zdecydował, że fundacja, która była w dużej mierze finansowana przez Rosję, powinna zostać rozwiązana.

Kilka miesięcy później, minister spraw wewnętrznych Christian Pegel (SPD) ogłosił rozwiązanie za nieudane i ostrzegł przed sporami prawnymi. Stało się tak, ponieważ zarząd fundacji i były minister Erwin Sellering (SPD) wielokrotnie sprzeciwiali się jej likwidacji, zgłaszając zastrzeżenia prawne – pisze NDR.

Należy wspomnieć, że rząd Meklemburgii Pomorza Przedniego (północno-wschodnie Niemcy) powołał Fundację Klimatyczną na rzecz współpracy z Rosją. Z jednej strony organizacja miała dbać i promować ochronę klimatu, a z drugiej strony budowała gazociąg Nord Stream 2, który zwiększył zależność Niemiec od importu rosyjskich surowców energetycznych. Po inwazji na Ukrainie we wrześniu 2022 roku doszło do sabotażu Nord Stream 1 i 2, który uniemożliwił wykorzystanie dalsze gazociągu, a także zaostrzył kryzys energetyczny.

SVZ / NDR / Aleksandra Fedorska

Tepper: Gazprom miał zarabiać krocie dzięki niemieckiej wizji polityki klimatycznej na wodorze


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Solaris Bus & Coach, znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Umowa Mercosur dzieli branżę winiarską. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X