Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (1.01-5.01.2024 r.).
1. Mirosław Szczerba: Zakłócenia GPS są preludium nowej akcji Kremla (ROZMOWA)
– Obawiam się, że zakłócenia GPS na Bałtyku są wstępem do czegoś, z czym dopiero będzie trzeba się zmierzyć. Możemy mieć do czynienia z testami tego czy służby danych krajów i NATO reagują na takie sytuacje czy uznają je np. za anomalie pogodowe? – mówi Mirosław Szczerba autor portalu informacyjnego Świat Wywiadu i Tajnych Służb, praktyk OSINT i Researcher zajmujący się tematyką służb specjalnych w rozmowie z BiznesAlert.pl.
2. Fedorska: Po co niemieckim przeciwnikom portu kontenerowego dyskusja na temat praworządności w Polsce?
Latem tego roku, na ostatniej prostej rządów Zjednoczonej Prawicy w Polsce sprawa projektu portu kontenerowego w Świnoujściu nabrała tempa. Zdecydowano się na nowy i drogi tor wodny, który będzie przebiegał na terenie polskich wód oraz podpisano wstępną umowę z firmami, które chcą budować, finansować i korzystać z portu. To jest właściwie bardzo dobry punkt wyjścia, aby ten projekt zrealizować. Byłoby to bardzo łatwe, gdyby nie fakt, że Świnoujście leży bardzo blisko niemieckiej granicy. Sąsiedzi w wyspy Uznam nie zgadzają się na ten projekt. To niegdyś radna gminy Heringsdorf o nazwisku Arbeit powiedziała redakcji Biznesalert.pl, że projekt ten powstanie tylko po jej trupie – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Jakóbik: Trudno budować dwie różne elektrownie jądrowe w Polsce naraz (WIDEO)
– Teoretycznie im więcej reaktorów jądrowych w Polsce, tym lepiej ponieważ energetyką jądrowa zapewnia stabilne dostawy energii bez emisji CO2, która powoduje dodatkowe koszty i szkodzi klimatowi. Jednak w praktyce Polska ma małe kompetencje w sektorze jądrowym, dlatego powinna zacząć od pierwszego reaktora na Pomorzu i zobaczymy co wówczas z innymi projektami – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, w rozmowie z MarketNews24.
4. Łoskot-Strachota: Polska i Niemcy muszą skończyć z tabu w energetyce (ROZMOWA)
– Jeśli spojrzeć na lekcję z Nord Stream 1 i 2 widać, że historia naszych relacji energetycznych jest pełna kontrowersji i tematów tabu. Potrzebna jest formuła rozmowy na trudne tematy, bo one zawsze się będą pojawiać, jak w sprawie atomu – mówi Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Bruegel w BiznesAlert.pl.
5. Karwowski: Port Gdańsk staje się filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski (ANALIZA)
– Transport morski jest podstawą handlu, zwłaszcza w przypadku dużych gabarytowo towarów. Kontenery, paliwo czy sprzęt pancerny muszą trafiać tą drogą. Morską bramą Polski jest Gdańsk, to przez jego port przechodzi większość dostaw. Rosnący wolumen węgla i paliw płynnych, przeładowywany w Gdansku, pokazuje jego znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego polski – pisze Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.