Komisja Europejska zatwierdziła 300 milionów euro dla Polski. Fundusz ten ma wesprzeć sprawiedliwą transformację energetyczną. Środki zostaną przekazane między innymi na roczne odprawy pracowników, którzy stracą pracę na skutek wydzielenia aktywów węglowych. Trwają też rozmowy o umowie społecznej o wygaszeniu górnictwa.
Są pieniądze na socjal za wydzielenie aktywów węglowych
Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy Polski, chodzi o wsparcie pracowników, których dotknie zamknięcie elektrowni emisyjnych i kopalni węgla na skutek przestawiania się na energetykę niskoemisyjną. Na ten cel Polska otrzyma 300 milionów euro. Wsparcie finansowe będzie przeznaczone na pracowników, którzy stracą pracę w wyniku elektrowni opalanych węglem kamiennym, brunatnym i kopalni węgla brunatnego. Mogą oni otrzymać roczną odprawę, zamiast tej przewidzianej w przepisach wewnętrznych. Pracownicy, którzy są w wieku przedemerytalnym, będą mogli udać się na płatny urlop, trwający maksymalnie cztery lata i kończący się przejściem na emeryturę. Program pomocy będzie trwał 10 lat, do lutego 2034 roku, możliwe jest jego przedłużenie.
– Środek jest niezbędny i odpowiedni z punktu widzenia łagodzenia skutków społecznych zamykania elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego w Polsce – stwierdziła Komisja Europejska.
– Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła polski program pomocy państwa o wartości 300 mln euro, aby złagodzić koszty społeczne związane z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Przewidziane w ramach tego środka wsparcie przyjmie formę rocznej odprawy, na którą pracownicy mogą się zdecydować w zamian za odprawę przewidzianą w obowiązujących układach zbiorowych pracy. Program będzie realizowany przez 10 lat, do lutego 2034 r. Po upływie tego okresu Polska może zwrócić się o przedłużenie programu – potwierdza resort aktywów państwowych.
Ustalone wsparcie to element wynegocjowanego pakietu socjalnego towarzyszącego wydzieleniu aktywów węglowych ze spółek Skarbu Państwa sektora energetycznego. Poprzedni rząd planował przeprowadzenie tego procesu z pomocą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ale ustawa w tej sprawie utknęła w poprzedniej kadencji Sejmu. Nowy rząd ma przedstawić własną wizję tej reformy. Ponadto, umowa społeczna podpisana 28 maja 2021 roku między rządem i związkami zawodowymi określa tempo i metody odejścia od wydobycia węgla w Polsce do 2049 roku. Zakłada ona także rekompensaty dla pracowników, którzy na skutek tego mają stracić pracę, a ich poziom życia ma ulec pogorszeniu. Umowa społeczna ma zminimalizować negatywne skutki społeczno-gospodarcze transformacji energetycznej.
Ciąg dalszy rozmów o umowie społecznej
Wizyta minister przemysłu Marzeny Czarneckiej i szefa resortu aktywów państwowych zakończyła się powyższym porozumieniem oraz dalszymi rozmowami o umowie społecznej.
Wspólnie z ministrem @BBudka spotkam się 5 lutego w Brukseli ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa z komisarzami @EUinPL Margrethe Vestager i Maroš Šefčovič. Rozmowy odbędą się o 11.00 i 12.00. Termin wynika z harmonogramu prac KE. Notyfikacja umowy to priorytet dla MP.
— Marzena Czarnecka (@Marz_Czarnecka) January 10, 2024
– Rozmowy dotyczyły pomocy publicznej dla sektorów wydobywczego i pocztowego. W zakresie pomocy publicznej dla węgla brunatnego Komisja Europejska kierunkowo zaakceptowała pomoc publiczną na pakiet socjalny dedykowany dla pracowników branży – informuje MAP. – W odniesieniu do pomocy dla węgla kamiennego ustalono kontynuację prace nad programem i dalszym procedowaniem wniosku opartego o górniczą umowę społeczną i złożony wniosek notyfikacyjny.
Komisja Europejska / Marcin Karwowski / Wojciech Jakóbik
AKTUALIZACJA: 5 lutego 2024 roku, godz. 15.30 – informacje o rozmowach na temat umowy społecznej
Polska jak Czechy i Niemcy? Rada ekspercka radzi cel odejścia od węgla w 2035 roku