AlertEnergetykaGaz.Ropa

Rosyjski moloch węglowodorowy nie dowozi znów wystarczająco dużo pieniędzy

Rosjanie wciąż za mało zarabiają na sprzedaży węglowodorów.

Rosjanom znów brakuje pieniędzy ze sprzedaży gazu i ropy. Przychody wzrosły do 651 mld rubli, ale wpływy podatkowe z tego tytułu spadły z 970 do 878 mld rubli miesiąc do miesiąca. Powód to wyższe wydatki na subsydia sektora naftowego finansowane z podatków.

Naliczanie przychodów ze sprzedaży gazu i ropy w Rosji od jesieni 2023 roku odbywa się w odniesieniu do ceny baryłki ropy w wysokości 60 dolarów zamiast bazy wynoszącej w zeszłym roku 8 bln rubli rocznie z podziałem na miesiące. Warto zaznaczyć, że ten pułap to cena maksymalna ustalona w ramach sankcji Zachodu za inwazję Rosji na Ukrainie. Dostawy ropy rosyjskiej w cenie powyżej niego są objęte restrykcjami G7, Unii Europejskiej i Australii.

Wyższe wpływy podatkowe ze sprzedaży gazu i ropy zanotowane w grudniu 2023 roku wynikały ze spadku dopłat do sektora naftowego. Pochodzą one głównie z podatku od wydobycia. Inne źródła to cła eksportowe, które jednak w przypadku produktów naftowych spadły od stycznia 2024 roku do zera, więc głównym źródłem wpływów z tego tytułu pozostaje eksport gazu. Spadły one w styczniu tego roku do 69 mld rubli z 113 mld zanotowanych w grudniu zeszłego roku.

Mimo to Rosjanie spodziewają się większych przychodów ze sprzedaży gazu i ropy w lutym, więc zdecydowali się na zakupy walut zagranicznych i złota o wartości 73,2 mld rubli na przełomie przyszłego i następnego miesiąca.

Warto przypomnieć, że przychody Rosji ze sprzedaży gazu i ropy w 2023 roku były niższe o 24 procent rok do roku sięgając 8,822 bln rubli. Powód to sankcje zachodnie oraz odwrót klientów po kryzysie energetycznym oraz ataku Rosji na Ukrainie.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zachód łata sankcje naftowe wobec Rosji, której pomogłaby tylko nowa wojna (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...

Udostępnij:

Facebook X X X