(EurAciv.pl/kk)
Socjaldemokraci zgodzili się wczoraj na ostateczny kształt kontrowersyjnej poprawki ws. mechanizmu rozwiązywania sporów na linii inwestor-państwo w umowie handlowej z USA.
Głosowanie nad rezolucją zostało jednak odroczone. Oficjalnym powodem była liczba poprawek, jednak zgodnie ze słowami europosła Zdzisława Krasnodębskiego (EKR, Polska) „był to jedynie pretekst”. Faktycznym powodem miała być poprawka dotycząca mechanizmu rozwiązywania sporów na linii inwestor-państwo (ISDS), która wzbudziła obawy części europosłów, zwłaszcza z lewej strony sceny politycznej.
Przekonani socjaliści
Wczoraj jednak grupa Socjalistów i Demokratów w PE zgodziła się na ostateczny kształt zapisu o ISDS. By uzyskać poparcie socjaldemokratów, drugiej największej grupy w PE, rezolucja musi wzywać do utworzenia „nowego systemu rozwiązywania sporów, w którym potencjalne sprawy są rozsądzane przez wskazywanych publicznie, niezawisłych zawodowych sędziów. System ma zawierać w sobie także możliwość apelacji”.
Dziś (2 lipca) spotyka się Konferencja Przewodniczących (liderzy grup politycznych i przewodniczący PE Martin Schulz). Podejmą decyzję, czy rezolucja ws. TTIP wróci pod obrady już na przyszłotygodniowej sesji plenarnej, czy będzie musiała zaczekać do wznowienia obrad po przerwie letniej.