Nowy zarząd Grupy Azoty przedstawił najważniejsze cele do realizacji po zmianach we władzach spółki. Priorytetem ma być zapewnienie stabilności finansowej i stworzenie długoterminowego planu restrukturyzacji. Grupa zaznacza, że chce dążyć do transformacji energetycznej, aby zapewnić sobie konkurencyjność na rynkach europejskich.
19 lutego 2024 roku rada nadzorcza Grupy Azoty dokonała zmian w składzie zarządu. Zgodnie z podjętą uchwałą, do wykonywania obowiązków prezesa delegowany został Krzysztof Kołodziejczyk. Po kilku dniach, nowy zarząd przedstawił wyzwania i najważniejsze cele do realizacji w nadchodzących miesiącach. – Priorytetem jest zapewnienie stabilności finansowej. Obecne porozumienia z instytucjami finansowymi obowiązują do 27 i 28 lutego 2024 roku, stąd kluczowa jest kontynuacja dialogu z bankami w celu wypracowania nowego dokumentu. Celem na najbliższy czas jest stworzenie długoterminowego planu restrukturyzacji Grupy – czytamy w komunikacie.
Niezbędna jest również analiza poziomów produkcji w poszczególnych obszarach. Priorytetem Zarządu Grupy Azoty jest produkcja na poziomach zapewniających rentowność.
Zarząd zapowiada konsolidację spółek wchodzących w jej skład. – Z tego względu istotne jest więc przyspieszenie działań w obszarze konsolidacji spółek Grupy Azoty w celu zwiększenia m.in. efektywności kosztowej i usprawnienia procesów decyzyjnych – czytamy. Przedstawiciele Azotów zwracają również uwagę na konieczność transformacji energetycznej, która ich zdaniem jest niezbędna, aby konkurować z europejskimi producentami z branży chemicznej i dostarczać na rynek produkty o możliwie najniższym śladzie węglowym, zgodnie z wymaganiami europejskich klientów.
– Projektem, który wymaga szczególnej uwagi jest inwestycja Polimery Police, z uwzględnieniem aktualnego harmonogramu projektu i wszystkich opóźnień zgłaszanych przez Generalnego Wykonawcę – dodaje Grupa Azoty, która w najbliższym czasie zamierza ogłosić konkurs na stanowisko prezesa, członka zarządu ds. finansowych, członka zarządu ds. rozwoju i restrukturyzacji oraz członków zarządu odpowiedzialnych za trzy podstawowe obszary biznesowe: Agro i Chemia, Tworzywa i Polimery oraz Energetyka.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Działa również na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
Grupa Azoty / Jędrzej Stachura
Grupa Azoty utrzymała produkcję nawozów na stabilnym poziomie