Unia Europejska wpisała na listę sankcji wobec Rosji około 200 podmiotów które pomagają jej omijać sankcje, w tym po raz pierwszy firmy z Chin.
Wysoki przedstawiciel do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej poinformował o konsensusie w sprawie wprowadzenia na listę sankcji za inwazję Rosji na Ukrainie około 200 podmiotów pomagających omijać restrykcje.
We have a deal on the 13th package !
We are adding almost 200 persons and entities to our package of designations bringing over EU listings to over 2000.
With this package, we are taking more action against entities involved in circumvention, the defence and military sectors.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 21, 2024
Porozumienie ambasadorów unijnych zakłada wpisanie tych podmiotów na listę sankcji w ramach trzynastego pakietu do przyjęcia przed drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainie. Ma zostać zatwierdzony formalnie 24 lutego 2024 roku, dwa lata po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej.
Unia Europejska łata dziury w sankcjach pozwalające firmom z Chin, Emiratów, Kazachstanu, Kigristanu, Turcji, Uzbekistanu, Serbii pomagać Rosjanom omijać sankcje.
Instytucje finansowe i bankowe z Państwa Środka były zaangażowane między innymi w ubezpieczanie frachtu tak zwanej floty widmo, czyli setek tankowców rosyjskich pływających pod różnyni banderami w celu sprzedaży ropy Urals z pominięciem sankcji, w tym ceny maksymalnej narzuconej przez G7, Unię Europejską i Australię. Narastająca współpraca Chin i Rosji bywa zwana sojuszem Dragonbear od angielskich nazw smok i niedźwiedź symbolizujących odpowiednio te kraje.
Wojciech Jakóbik