AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.RopaŻegluga

Niemiecka brama na gaz spoza Rosji otrzymała pierwszą dostawę

FSRU. Fot. Hoegh LNG.

FSRU. Fot. Hoegh LNG.

Niemiecki pływający gazoport przyjął ładunek LNG, posłuży on testom i uruchomieniu instalacji. Inwestycja ta jest kolejnym krokiem mającym otworzyć Europę na inne kierunki dostaw gazu niż Rosja.

Reuters poinformował, że do niemieckiej jednostki FSRU, znajdującej się na terenie Rugii w terminalu Mukran, został dostarczony pierwszy ładunek LNG. Jednostka Energos Power jest pływającym gazoportem, pływającym pod banderą Malty i zbudowaną w 2021 roku. Obecnie kończą się ostatnie przygotowania, po których nastąpi uruchomienie instalacji. Ładunek gazu, pochodzącego z norweskiego złoża Snohvit, został dostarczony przez gazowiec Transgaz Power, który przejął go od innego statku tego typu we Francji.

– Będziemy dostarczać gaz z Mukran do niemieckich sieci przesyłowych gazu jeszcze przed zimą – powiedział Stephan Knabe, członek rady nadzorczej ReGas obsługującej jednostkę FSRU cytowany przez Reuters.

Według Knabe wzmocni to bezpieczeństwo paliwowe we wschodnich Niemczech i Europie Południowo-Wschodniej. Wiosną 2024 roku do Energos Power ma dołączyć druga jednostka, Neptun.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Europa zaprzestała importu gazu LNG i ropy z Rosji. Jednostki FSRU mają ułatwić sprowadzanie paliwa drogą morską. Statek tego typu będzie kotwiczył również w Polsce, na terenie Portu Gdańsk. Jej operatorem będzie spółka Gaz-System.

Reuters / Vesselfinder / Marcin Karwowski

Jakóbik: Ekolodzy atakują pływający gazoport w Polsce, ale nie trafiają


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X