Kotły elektrodowe, pracujące od 2022 roku w Elektrociepłowni Gdańsk, pozwoliły ograniczyć tamtejsze zużycie węgla o 1500 ton i emisję CO2 o 3200 ton. Było to możliwe dzięki wdrożeniu technologii power to heat, polegającej na wykorzystaniu energii elektrycznej do ogrzewania, zazwyczaj w połączeniu z akumulatorem ciepła.
Dwa lata temu PGE Energia Ciepła wdrożyła w Elektrociepłowni Gdańskiej technologię power to heat, oddając do eksploatacji kotły elektrodowe, zasilane energią elektryczną. Dzięki temu zakład spalił ponad 1500 ton węgla mniej i ograniczył emisję CO2 o blisko 3200 ton. To tyle, ile pochłania las na powierzchni 800 hektarów – podkreśla firma.
Kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańskiej zostały uruchomione w 2022 roku. Przez ten czas pełnią funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. W tym przypadku energia elektryczna, zasilająca kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w Elektrociepłowni. Energia ta produkowana jest przy okazji produkcji ciepła (technologia kogeneracyjna) i, jeśli nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej. W tej funkcji kotły przepracowały 859 godzin w 2023 roku – czytamy w komunikacie PGE.
Kotły umożliwiają także produkcję ciepła poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli, w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne (produkcja z wiatru i/lub słońca), w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na ciepło. W 2023 roku w tej funkcji kotły elektrodowe przepracowały 453 godziny. PGE podaje, że dzięki temu rozwiązaniu elektrociepłownia uniknęła spalenia ponad 1500 ton węgla i ograniczyła swoją emisję CO2 o prawie 3200 ton.
Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura