Komisja Europejska popiera, by państwa członkowskie Unii Europejskiej nadal oszczędzały gaz na poziomie 15 procent krajowego zapotrzebowania. Obecne przepisy zobowiązujące do oszczędności paliwa wygasają 31 marca.
Należy wspomnieć, że wprowadzenie mechanizmu oszczędności było to jedną z reakcji na kryzys energetyczny, zaostrzony pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę w luty 2022 roku. W odpowiedzi na szybujące ceny gazu KE wprowadziła oszczędności w krajowym zużyciu surowca na poziomie co najmniej 15 procent, choć finalnie cel ten udało się przekroczyć.
– Oszczędności gazu przez przedsiębiorstwa i obywateli w całej UE wniosły istotny wkład w walkę z kryzysem energetycznym, wywołanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę dwa lata temu. Łącznie UE zmniejszyła zapotrzebowanie na gaz o 18 procent w okresie od sierpnia 2022 roku do grudnia 2023 roku, co pozwoliło zaoszczędzić około 101 mld m sześc. gazu – napisała KE.
Co ważne, przepisy wprowadzające te ograniczenia wygasają 31 marca tego roku. W ciągu ostatnich dwóch lat rynek gazu się ustabilizował a ceny paliwa wróciły do poziomów sprzed wojny.
– Dzięki szerokiemu wachlarzowi środków nadzwyczajnych wprowadzonych od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę perspektywy energetyczne UE poprawiły się: dostawy są bardziej zdywersyfikowane, zainstalowano więcej mocy w odnawialnych źródłach energii i osiągnięto imponujące oszczędności energii, a poziom zapełnienia magazynów gazu jest obecnie wyższy – wskazuje KE.
Jednocześnie zauważono, że napięcia geopolityczne nadal się utrzymują. Celem UE pozostaje natomiast całkowite wyeliminowanie użycia rosyjskich paliw kopalnych. KE wskazuje, że dalsze oszczędności pomogą utrzymać i poprawić obecną stabilność rynku, w tym poprzez ułatwienie ponownego napełniania magazynów gazu wiosną i latem. Będą one również wspierać wysiłki UE na rzecz dekarbonizacji.
Komisja proponuje przyjęcie nowego dobrowolnego zalecenia, w którym zachęca się państwa członkowskie do dobrowolnych oszczędności. Celem miałoby być utrzymanie zbiorowego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 procent w porównaniu ze średnim zapotrzebowaniem w okresie od kwietnia 2017 roku do marca 2022 roku.
Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński
Niemiecka brama na gaz spoza Rosji otrzymała pierwszą dostawę