AlertCiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Odmrożenie cen energii to według NBP żaba do przełknięcia z punktu widzenia inflacji

Prezentacja NBP o inflacji i mrożeniu cen energii. Fot. YouTube.

Prezentacja NBP o inflacji i mrożeniu cen energii. Fot. YouTube.

Według prezesa Narodowego Banku Polskiego inflacja po odmrożeniu cen energii może wzrosnąć do około ośmiu procent, ale potem wróci do celu inflacyjnego w okolicach dwóch do 2026 roku.

– Nie mamy żadnych danych odnośnie do regulowanych cen energii i jakiś czas nie będziemy ich mieli. Urząd Regulacji Energetyki podejmie odpowiednie decyzje w drugiej połowie roku. Sytuacja na rynkach międzynarodowych jest stabilna i korzystna, gdyż ceny energii spadły do poziomów przedwojennych – mówi Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Mrożenie cen energii, gazu i ciepła obowiązuje obecnie do 30 czerwca 2024 roku. Rząd ma dopiero przedstawić sposób walki z kryzysem energetycznym po tym czasie, ale ceny na giełdach spadają. – Wycofanie się z całości tarczy, co jest mało prawdopodobne, oznacza wejście w czerwony wykres i w drugiej połowie roku wyskok inflacji. W negatywnym scenariuszu nawet do 8 procent – twierdzi prezes NBP odnosząc się do wykresu opublikowanego przez jego instytucję.

Wykres inflacji NBP w zależności od mrożenia cen energii. Fot. YouTube.
Wykres inflacji NBP w zależności od mrożenia cen energii. Fot. YouTube.

– Na koniec 2026 roku te linie się prawie zbiegają. – Przy czerwonej linii mamy wyższą inflację i wyższe przychody budżetowe. Przy zielonej mamy cały czas niższą inflację, ale to kosztuje budżet kilkadziesiąt miliardów złotych – mówił prezes NBP. – Sytuacja wygląda tak, że inflacja jest pod kontrolą. Nawet jeśli te działania osłonowe zostaną cofnięte, trzeba będzie tę żabę przełknąć i później znów będziemy schodzić do celu inflacyjnego – powiedział Adam Glapiński.

Wojciech Jakóbik / Jędrzej Stachura

Jakóbik: Kryzys energetyczny, hiperinflacja, gospodarcza dewastacja, taka sytuacja (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X