AlertEnergetykaŚrodowisko

Jaki: Do czasu kiedy będziemy mieli energię z atomu, korzystajmy z węgla bez podatku

Morskie farmy wiatrowe i Unia Europejska. Grafika: Gabriela Cydejko

Morskie farmy wiatrowe i Unia Europejska. Grafika: Gabriela Cydejko

W Porannej rozmowie w RMF FM w wywiadzie z Patrykiem Jakim poruszono kwestie dotyczące gospodarki i polityki unijnej. Patryk Jaki w trakcie wywiadu stwierdził, że UE dla polski ma wiele korzystnych obszarów i można jeszcze walczyć o zmianę percepcji myślenia w kwestiach energetycznych i klimatycznych.

  • – Sposób w jaki Unia Europejska chce walczyć z emisją gazów cieplarnianych jest niemądry. Działajmy jak Stany Zjednoczone. Inwestujmy w zielone technologie, natomiast budujmy własną gospodarkę  – stwierdził Patryk Jaki.
  • – Powinniśmy walczyć o UE, bo to był bardzo dobry projekt. Zobaczymy w czerwcu, w którą stronę Unia pójdzie  – stwierdził.
  • – W UE są obszary, które są dla Polski korzystne jak jednolity rynek  – zauważył Jaki.

– Zielony Ład, czyli ten absurd z którym się mierzymy (…) To, że my wyprowadzamy produkcję przemysłową poza Unię Europejską po to, żeby potem te produkty kupować, a inni zarabiają na tym to absurd – stwierdził.

Aktywny udział w strukturach Unii Europejskiej stanowi istotny element obrony interesów Polski oraz promowania jej roli na arenie międzynarodowej. Jednocześnie zdaniem Jakiego ważne jest zrozumienie zmieniającej się sytuacji politycznej i gospodarczej w UE oraz dostosowanie strategii działania do nowych wyzwań i możliwości.

–  Uważam, że powinniśmy być w Unii i walczyć o nią. Jest szansa, że w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego wiele się zmieni. Widać, że te zielone frakcje tracą poparcie, dlatego pamiętajmy, że Polska jest bardzo ważną częścią Europy – i historycznie, i faktycznie  – zaznaczył.

Jaki uważa, że jednolity rynek stanowi istotny element integracji europejskiej, sprzyjając swobodnemu przepływowi towarów, usług, kapitału i osób. Jednakże niektóre inicjatywy, takie jak Zielony Ład mogą budzić kontrowersje z powodu ewentualnych negatywnych konsekwencji dla gospodarki i konkurencyjności. Właściwe bilansowanie celów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych jest kluczowe dla skutecznego funkcjonowania Unii Europejskiej.

 – Są obszary, gdzie (Unia Europejska) jest dalej szansą, np. w obszarze jednolitego rynku. Cała reszta, np. Zielony Ład (…), to absurd w imię zielonej ideologii  – dodał.

RMF FM / Mateusz Gibała

ISP: Mity o rolnictwie a Europejski Zielony Ład – BiznesAlert.pl


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X