AlertEnergetykaOZEŚrodowisko

Ukraina i Dania wzmacniają współpracę w OZE. Nowa umowa skupia się na biogazie

Biogazownia. Fot. Wikimedia Commons.

Biogazownia. Fot. Wikimedia Commons.

Ministerstwo Energii Ukrainy oraz Ministerstwo Klimatu, Energii i Usług Publicznych Danii ogłosiły podpisanie umowy o partnerstwie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Umowa ta jest kontynuacją 10-letniej współpracy obu krajów w sektorze energetycznym i wpisuje się w ramy Programu Partnerstwa Energetycznego Ukraina-Dania (UDEPP).

Początki współpracy między Danią a Ukrainą sięgają energetyki wiatrowej, energii odnawialnej oraz efektywności energetycznej. Teraz obie strony postanowiły poszerzyć spektrum współpracy, kładąc nacisk na rozwój biogazu. Duńskie firmy specjalizujące się w tej dziedzinie wyraziły chęć nawiązania ścisłej współpracy z Ukrainą. Minister Energii Ukrainy podkreślił znaczenie dotychczasowej współpracy z Danią, dzięki której uruchomiono wiele kluczowych projektów w obszarach energetyki odnawialnej, rozwoju inteligentnych sieci oraz wsparcia ekspertów w integracji ukraińskich rynków energii z europejskimi.

– Przez lata współpracy z Danią udało nam się uruchomić szereg ważnych projektów z obszarów energetyki odnawialnej, rozwoju inteligentnych sieci oraz wsparcia eksperckiego w procesie integracji ukraińskich rynków energii z europejskimi. Dlatego cieszymy się, że możemy dalej rozszerzać naszą współpracę z naszymi duńskimi odpowiednikami – powiedział Minister Energii Ukrainy.

W trakcie spotkania ministrowie omówili również realizację innych programów współpracy, w tym badanie doświadczeń duńskich w rozwoju sektora energetycznego przez ukraińskich ekspertów w ramach programu modelowania energetycznego.

Umowa o partnerstwie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii między Ukrainą a Danią jest kolejnym krokiem w pogłębianiu współpracy obu krajów i stanowi ważny impuls dla rozwoju ekologicznych rozwiązań energetycznych na Ukrainie.

World Bio Markets Insights / Mateusz Gibała

Jakóbik: Jeśli Rosja zgasi Ukrainie światło, Europa i Polska poczują znów kryzys energetyczny (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X