ENERGETYKA
Pawlak skrytykował nowe propozycje wsparcia OZE
(REO.PL/CIRE)
Jak poinformował portal reo.pl, Waldemar Pawlak, były wicepremier i minister gospodarki, skrytykował proponowany przez resort gospodarki nowy system wsparcia OZE polegający na wyborze projektów w drodze aukcji. – Podstawową słabością tych propozycji jest fakt, że proponuje się odejście od starego systemu na rzecz aukcji. Jak wskazują przedstawiciele branży energetyki wiatrowej, taki system funkcjonował już w kilku krajach europejskich, które postanowiły jednak od niego odejść. Warto wziąć pod uwagę doświadczenia innych państw przy projektowaniu nowych regulacji dla OZE – powiedział cytowany przez reo.pl Pawlak w czasie II konferencji Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej.
Pierwsze wysłuchanie na temat gazu łupkowego zakończone
(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA/CIRE)
1 października w Gdańsku odbyło się pierwsze wysłuchanie publiczne na temat gazu z łupków organizowane w ramach kampanii Ministerstwa Środowiska „Porozmawiajmy o łupkach”. – Wysłuchanie dało możliwość przedstawienia swojej opinii zarówno przeciwnikom, jak i zwolennikom poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Zaprosiliśmy do udziału wszystkich zainteresowanych, także tych, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanego stanowiska na ten temat. Cieszę się, że odzew od mieszkańców, instytucji i podmiotów z północnej Polski był tak duży – podsumowuje spotkanie wiceminister Piotr Woźniak. W wysłuchaniu wzięło udział ponad 150 osób, a około 30 z nich wystąpiło w roli aktywnych uczestników. Wszystkie osoby chętne do zabrania głosu miały możliwość przedstawienia swojego stanowiska. Przedstawiciele Ministerstwa wysłuchali opinii wszystkich mówców. Wśród uczestników znaleźli się mieszkańcy, urzędnicy samorządowi (wszystkich szczebli) z regionów, w których trwają poszukiwania, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz firm poszukiwawczych i innych spółek związanych z gazem z łupków, które prowadzą działalność w regionie Polski północnej. Minister Piotr Woźniak, witając gości, zapewnił, że wszystkie zebrane podczas wysłuchania uwagi i rekomendacje zostaną wzięte pod uwagę i że Ministerstwo Środowiska udzieli odpowiedzi na zadane pytania. Po zakończeniu kampanii powstanie raport, który określi najważniejsze potrzeby wszystkich grup osób biorących udział w wysłuchaniu i przedstawi rekomendacje dotyczące przyszłych działań. W przerwach między wystąpieniami aktywnych uczestników pracownicy instytucji zajmujących się ochroną środowiska – Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku i Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu, a także Państwowego Instytutu Geologicznego i firmy wykonującej na zlecenie Ministerstwa Środowiska badanie opinii społecznej (TNS Polska), przedstawili krótkie prezentacje nt. ochrony środowiska, kontroli pracy przedsiębiorców oraz postrzegania gazu z łupków przez mieszkańców północnej Polski. Z badań opinii społecznej, zrealizowanych dla Ministerstwa Środowiska przez TNS Polska, wynika, że 72% mieszkańców terenów, na których odbywają się lub są planowane poszukiwania, popiera wydobycie gazu z łupków w Polsce. Równocześnie prawie 60% respondentów akceptuje, by surowiec wydobywano w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Więcej informacji na temat raportu TNS Polska – tutaj. W kolejny wtorek – 8 października – w Lublinie odbędzie się drugie wysłuchanie poświęcone tematyce gazu z łupków.
Odessa-Brody wypada z priorytetów
(UKRAINSKA ENERGETYKA/WOJCIECH JAKÓBIK)
W odpowiedzi na pytanie Ukrinformu Ministerstwo Gospodarki Polski poinformowało, że budowa ropociągu Brody-Płock mającego pozwolić na dostawy tego surowca z Ukrainy została przeniesiona z listy głównych projektów do rezerwowych. Nie będzie zatem miała pierwszeństwa dostępu do dofinansowania unijnego. Powodem ma być poważne opóźnienie w realizacji projektu przez Sarmatię. Ministerstwo przekonuje, że środki w wysokości 445 mln euro zarezerwowane na projekt nie zostaną wykorzystane przez permanentny problem z realizacją przedsięwzięcia. Zostaną zatem ulokowane w innych projektach. W ten sposób potwierdzają się krążące w mediach spekulacje.
Gazprom nadużywa swojej pozycji na rynku
(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Unia Europejska przygotowuje pozew przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi. Kara za nadużycie pozycji rynkowej przez wymuszanie niesprawiedliwych warunków umów gazowych dla klientów w Europie Środkowej i Wschodniej oraz blokowanie wolnego przepływu surowca w Europie może wynieść nawet 15 mld dolarów. Śledztwo Komisji Europejskiej dotyczyło Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Bułgarii.
Brytyjczycy przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego
(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Brytyjczycy w przeciwieństwie do Polaków sprzeciwiają się rozwojowi sektora łupkowego na Wyspach. Z badania Uniwersytetu Nottingam pokazują, że wsparcie dla poszukiwań spadło z 61 procent w lipcu do 55 procent we wrześniu. Na terenie kraju mają miejsce liczne protesty ekologów blokujących pracę firm poszukiwawczych.
INFRASTRUKTURA
Za kilka dni KNF zatwierdzi prospekt emisyjny PKP Cargo
(www.rynek-kolejowy.pl)
W przyszłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego ma zatwierdzić prospekt emisyjny PKP Cargo – dowiedział się nieoficjalnie „Rynek Kolejowy”. Prawdopodobnie już następnego dnia po zatwierdzeniu prospektu rozpoczną się zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych. Prospekt emisyjny PKP Cargo został złożony do Komisji Nadzoru Finansowego 25 lipca 2013 r. Prace nad jego zatwierdzeniem mają zakończyć się w przyszłym tygodniu, co umożliwi sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji drugiego przewoźnika towarowego w Europie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Polska w Radzie ICAO
(www.transport.gov.pl)
Polska, po raz pierwszy w historii, została wybrana do Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO). Nasz kraj znalazł się w gronie 36 spośród 191 państw członkowskich, które pokierują pracami ICAO przez najbliższe trzy lata. Wybory trzeciej grupy, z której kandydowała Polska odbyły się 1 października br. w Montrealu, podczas 38. sesji Zgromadzenia ICAO. Polska w wyborach do Rady ICAO kandydowała na mocy decyzji ministra transportu Sławomira Nowaka.
Obwodnica Wielunia już w przetargu
(www.gddkia.gov.pl)
Do 2016 roku ma powstać ponad 13-kilometrowa obwodnica Wielunia w woj. łódzkim. Wykonawca zostanie wyłoniony we wszczętym dziś przetargu. Obwodnica Wielunia wyprowadzi ruchu tranzytowy z zatłoczonego centrum miasta. Nowa droga będzie miała 13,2 km długości i będzie omijała Wieluń od północy. Obwodnica Wielunia to ponad 13 km trasy z 3 pasami, dwa w jednym kierunku i jeden w przeciwnym kierunku, naprzemiennie czyli kolejny odcinek zbudowany w przekroju 2+1. Każdy z 3 pasów będzie miał szerokość 3,5 m.
PKP Cargo wprowadziło w życie ideę „TIRy na tory”
(www.pkp-cargo.pl)
Grupa PKP Cargo Logistics uruchamia połącznie, w ramach którego pociąg PKP Cargo dwa razy w tygodniu będzie woził naczepy ciężarówek do Niemiec. Tym samym Grupa wprowadziła w życie ideę „TIRy na tory”. Naczepy będą przewoziły pociągi PKP Cargo, a organizatorem nowego połączenia intermodalnego będzie spółka z grupy Cargosped, która odpowiada za transport intermodalny. Uroczyste uruchomienie połączenia odbyło się 2 października na terminalu w Warszawie.
PKM: Szansa dla województwa możliwa dzięki wsparciu UE
(www.rynek-kolejowy.pl/Rynek Infrastruktury)
W Gdańsku realizowany jest właśnie największy projekt samorządu województwa pomorskiego. To budowa Pomorskiej Kolei Metropolitarnej (PKM). Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2015 r. Niebawem mają zostać ogłoszone przetargi na zakup taboru i wybór przewoźnika, który będzie dowoził pasażerów z Gdańska do portu lotniczego.
– PKM jest inwestycją samorządową. Do jej realizacji powołano spółkę celową PKM SA ze 100-procentowym udziałem marszałka województwa pomorskiego.
WizzAir poleciał po raz pierwszy z Warszawy do Charkowa
(www.lotnisko-chopina.pl)
Tanie linie lotnicze Wizz Air uruchomiły połączenia z Lotniska Chopina do Charkowa na Ukrainie. Lot inauguracyjny odbył się 1 października. Airbus A-320 wystartował z warszawskiego lotniska o godzinie 18:20 ze 120 pasażerami na pokładzie, inaugurując tym samym regularne połączenia z Polski na Wschód Europy. Mają one przyciągnąć Ukraińskich turystów do Warszawy, jak również usprawnić podróżowanie osób przemieszczających się między tymi krajami w sprawach biznesowych. Loty na tej trasie będą odbywały się dwa razy w tygodniu
Port Lotniczy Gdańsk Mistrzem Polski
(www.airport.gdansk.pl)
Po niezwykle emocjonującej i wyrównanej walce Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy wywalczył zwycięstwo XVII Mistrzostw Polski Portów Lotniczych w Halowej Piłce Nożnej Szczyrk 2013. Po przegranym w zeszłym roku finale z Krakowianami, w tym roku, w Szczyrku ponownie w decydującym starciu zmierzyły się drużyny z Gdańska oraz Krakowa. Niemal analogicznie do 2012 roku rozstrzygnięcie przyniosły dopiero rzuty karne, które jednak tym razem zapewniły mistrzostwo Gdańszczanom.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak