Firma Eurogas apeluje o ułatwienie importu biometanu z krajów spoza UE, wskazując na potrzebę elastycznych regulacji. Zwiększenie produkcji biometanu do 2030 roku staje się jednym z elementów dekarbonizacji i nowego bezpieczeństwa energetycznego Europy, ale brak klarownych przepisów ma utrudniać rozwój sektora biometanu na naszym kontynencie.
Organizacja skupiająca producentów gazu Eurogas wzywa Unię Europejską do ułatwienia importu mniej szkodliwych dla środowiska gazów, takich jak biometan z krajów spoza Wspólnoty. Obecnie unijna baza danych biopaliw (UDB) śledzi produkcję i przepływ zrównoważonych paliw w Europie, jednak nie obejmuje surowców sprowadzanych spoza Starego Kontynentu.
– Taki stan rzeczy niesie negatywne konsekwencje nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla rozwijających się rynków energii odnawialnej i niskoemisyjnej, osłabiając ich fundamentalne inwestycje – podkreśla Eurogas w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej.
Uwolnić potencjał biogazu
Brak precyzyjnych regulacji stanowi istotną barierę dla handlu i dostaw, szczególnie w sektorze morskim, zniechęcając przedsiębiorstwa do inwestowania w ekologiczne paliwa. Eurogas postulatuje wprowadzenie tymczasowych przepisów umożliwiających import, zanim zostaną opracowane trwałe ramy prawne.
– Końcowi użytkownicy, opierający się na zrównoważonych paliwach gazowych w dążeniu do realizacji unijnych celów klimatycznych – w tym sektor morski – napotykają trudności w spełnieniu wymogów europejskiego prawodawstwa, takich jak cele FuelEU Maritime — podkreśla w swoim oświadczeniu Eurogas.
– Wynika to z obowiązujących ograniczeń dotyczących wykorzystania importowanego biometanu, jego pochodnych oraz odnawialnych gazów i paliw – dodając.
Portal CEEENERGYNEWS zwrócił uwagę, że ta decyzja może być problematyczna dla wodoru i jego pochodnych, które mają zostać uwzględnione w unijnej bazie danych biopaliw (UDB). Z drugiej strony, pojawiły się sygnały, że Komisja Europejska może zgodzić się na import biometanu z Ukrainy w ramach UDB, co byłoby pozytywnym sygnałem dla rynku.
– Sugestie Komisji Europejskiej dotyczące możliwości uznania importu z Ukrainy w ramach UDB to krok we właściwym kierunku. UDB musi być rozwiązaniem praktycznym, które nie ogranicza kluczowego importu odnawialnych gazów z państw trzecich, zwłaszcza w kontekście rosnącego znaczenia bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji — stwierdził Andreas Guth, sekretarz generalny Eurogas.
UDB jest częścią unijnych regulacji dotyczących energii odnawialnej i niskoemisyjnej, mających na celu wspieranie dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
Biometan – zielony kuzyn metanu kopalnego
Biometan, oczyszczony biogaz, ma duże zalety, ponieważ jest chemicznie identyczny z metanem kopalnym i może być transportowany za pomocą istniejącej infrastruktury. Obecnie UE pokrywa około sześć procent swojego zapotrzebowania na gaz ziemny biometanem, a unijne plany zakładają wzrost produkcji tego surowca do ponad 350 terawatogodzin do 2030 roku.
– Biogazy stanowią kluczowy element w dostarczaniu energii odnawialnej, i to nie tylko pod względem wolumenu. Dzięki swojej elastyczności, zdolności do magazynowania energii oraz możliwości generowania energii dyspozycyjnej, biogazy wspierają i ułatwiają rozwój innych odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Harmen Dekker, dyrektor generalny European Biogas Association.
Produkcja biometanu wzrosła o 10 procent w latach 2016–2023, a liderem w tej dziedzinie jest Dania, choć do czołówki krajów wytwarzających ten gaz zalicza się także Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Holandię i Włochy.
Tomasz Winiarski