AktualnościEnergetykaGaz.

Niemcy uparcie nie magazynują gazu ziemnego

Podziemny magazyn gazu Breitbrunn , którego operatorem jest Nafta Speicher. Fot.: Nafta Speicher

Na aukcji 12 czerwca 2025 roku Uniper nie znalazł nabywców na jeden z największych niemieckich  magazynów gazu Breitbrunn w Bawarii. Prawie pusty jest również największy niemiecki magazyn gazu w Rehden. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku reszty niemieckich magazynów gazu.

Sytuacja ta poważnie zagraża spełnieniu europejskiego rozporządzenia o osiągnięciu celu 80 procent zapełnienia krajowych magazynów do listopada.

Federalna Agencja ds. Sieci bada możliwości ponieważ magazyny mają znaczenie systemowe. Sytuacja zwiększa ryzyko podwyżek cen gazu i możliwej interwencji rządu, choć obecnie nie ma poważnego zagrożenia dla gospodarstw domowych.

Oficjalnie powodem braku zainteresowania magazynowaniem gazu jest niewielka różnica w cenie lato-zima, która sprawia, że przechowywanie jest pozornie w obecnym momencie nieopłacalne.

W Niemczech znajduje się około 40 magazynów gazu o łącznej pojemności około 24 miliardów metrów sześciennych. Jest to blisko jedna czwarta rocznego zużycia gazu w Niemczech. Wymogi prawne Unii Europejskiej dotyczące napełniania magazynów, to obecnie 80 procent do listopada. Limit ma na celu zabezpieczenie dostaw w okresie zimowym.

Berliner Zeitung / Aleksandra Fedorska


Powiązane artykuły

Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Siły Bezzałogowe Ukrainy uderzyły w rosyjski Instytut Badawczy Chemii Stosowanej, foto: Facebook GeneralStaff.ua

Ukraińskie drony uderzyły w zakład produkujący Shahedy w Rosji

Siły Bezzałogowe Ukrainy uderzyły w rosyjski Instytut Badawczy Chemii Stosowanej, gdzie powstają głowice termobaryczne do dronów Shahed. To kolejny cios...

Udostępnij:

Facebook X X X