AlertWszystko

W lecie Włosi kupili najwięcej gazu od Gazpromu

fot. Gaz-System

(TASS/Westi Finance/Patrycja Rapacka)

Jak podają rosyjskie agencje medialne, gigant rosyjski w osobie Aleksieja Millera przedstawił 1 października 2015 roku statystyki dotyczące eksportu błękitnego paliwa w trzecim kwartale 2015 roku. Pomimo wojny na Ukrainie, sankcji nałożonych na niektóre rosyjskie podmioty,  na rynku europejskim, działań zmierzających do dywersyfikacji dostaw gazu dla Europy, obecnym liderem – według Gazpromu – w zakupie gazu ziemnego w okresie lipiec-wrzesień 2015 roku są Włochy. Rosyjskie finansowe portale podkreślają, że wzrost zakupów ma związek z nadchodzącym okresem grzewczym. Westi Finance informuje, że Gazprom spodziewa się wzrostu cen paliw.

Agencja TASS informuje, że państwo włoskie w samym trzecim kwartale kupiło ponad 7 miliardów m3 gazu. Ponadto z materiałów rosyjskiego giganta gazowego wynika, że w tym okresie Rosja zwiększyła eksport gazu do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw o 23 procent, osiągając poziom 41,4 miliardów m3 wyeksportowanego gazu. Dla porównania, w 2014 roku powyższy wskaźnik oscylował na poziomie 33,6 miliardów m4 gazu. Jest to wzrost stanowiący 69 procent w porównaniu 2014 roku do 2015.

Eksport Gazpromu do krajów spoza WNP w sierpniu 2015 roku wzrósł o 24 procent osiągając pułap 13,3 miliardów m3 sprzedanego gazu. W sierpniu 2014 roku dane wskazywały na sprzedaż 10,7 miliardów m3 surowca. – My widzimy, że popyt na rosyjski gaz w Europie rośnie, i rośnie ze znaczącą prędkością. Bardzo nas to cieszy – spuentował Dyrektor Gazpromu, Aleksiej Miller.

Gazprom zmienił także prognozy dotyczące średniej ceny eksportu gazu w 2015 roku z poziomu 235-241 dolarów za 1000 m3 do poziomu 237-242 dolarów. Celem rosyjskiego giganta jest utrzymanie tego poziomu cen. Co więcej, Gazprom zwiększył także przewidywania eksportu gazu zmiennego – z 156-158 miliardów m3 surowca do 158 miliardów.

W pierwszym półroczu 2015 roku Gazprom zmniejszył dostawy błękitnego paliwa do Europy o 8 procent w porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku, do poziomu 74,275 miliardów m3. Dostawy do Europy Zachodniej zmniejszyły się o 3,5 miliardów m3, osiągając pułap 61,159 miliardów m3 surowca. Według analityków, wyniki byłyby znacznie gorsze, gdyby nie główny nabywca rosyjskiego gazu w Unii Europejskiego, jakim są Niemcy. W pierwszej połowie tego roku zwiększyły one dostawy gazu z Rosji o 16,6 procent do poziomu 21,175 miliardów m3.

Więcej informacji:

Następna runda rozmów KE-Gazprom w sprawie śledztwa w październiku

Syryjskie zagrożenia Gazpromu to szansa dla Europy i Polski

Oficjalnie rusza liberalizacja rynku gazu na Ukrainie


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X