(Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik)
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczowicz wezwał strony porozumienia o dostawach gazu na Ukrainę w sezonie grzewczym.
– Wiążący protokół został zainicjowany 25 września 2015 roku w Brukseli przez ministrów energetyki Rosji, Ukrainy i przeze mnie. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że głowy państwa ukraińskiego i rosyjskiego ponownie potwierdziły zasady i warunki wiążącego protokołu w ramach spotkania normandzkiej czwórki w Paryżu w zeszłym tygodniu – stwierdził Szefczowicz.
– Dzisiaj, w kontekście tego wsparcia, wezwałem ministrów energetyki Rosji i Ukrainy do rozpoczęcia wdrażania porozumienia bez opóźnień. Staje się to tym ważniejsze, że zbliża się sezon grzewczy, a w ukraińskich magazynach gazu trzeba zwiększyć zapasy przed końcem października. Natychmiastowa implementacja porozumienia jest niezbędna dla zabezpieczenia dostaw gazu do klientów ukraińskich oraz dla zabezpieczenia tranzytu do Unii Europejskiej – ostrzegł przedstawiciel Komisji.
– Pozostaję w przekonaniu, że strony będą wypełniać swoje zobowiązania zawarte w wiążącym protokole. W tym samym czasie Komisja Europejska będzie nadal pełnić rolę mediatora w celu zapewnienia sprawnej fazy implementacji – zakończył.
Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że od poniedziałku 12 października mają się rozpocząć dostawy gazu z Rosji na Ukrainę i wtłaczanie surowca do ukraińskich magazynów. Interfax podał, że 9 października Naftogaz przekazał Gazpromowi pieniądze na zakup 2 mld m3 gazu ziemnego w październiku, potwierdzając tym samym wolę współpracy w tym zakresie. Agencja potwierdza też informacje naszego portalu o tym, że w poniedziałek ruszą dostawy.
Po serii spotkań dwu- i trójstronnych, 26 września Komisja Europejska, Rosja i Ukraina uzgodniły warunki dostaw na Ukrainę w sezonie zimowym od 1 października do końca marca 2016 roku. Zainicjowały one wiążący protokół i przekazały go swoim rządom do potwierdzenia.
Komisja informuje, że na mocy porozumienia Ukraina zobowiązała się do zabezpieczenia tranzytu przez jej terytorium poprzez wpompowanie 2 mld m3 gazu ziemnego do swoich magazynów w październiku tego roku.
Rosja zobowiązuje się do obniżenia ceny dostaw dla Ukrainy, poprzez obniżenie taryfy eksportowej do poziomu konkurencyjnego, porównywalnego do tego z sąsiednich krajów Unii Europejskiej, w czwartym kwartale 2015 i pierwszym 2016 roku.
Komisja Europejska będzie nadal organizować, poprzez europejskie i międzynarodowe instytucje, niezbędne finansowanie dla zakupu gazu przez Ukrainę w okresie zimowym, z czego co najmniej 500 mln dolarów powinno być dostępne przed końcem tego roku.