(Tasnim News Agency/Piotr Stępiński)
Irański minister ropy Bijan Nadmar Zanganeh po spotkaniu z ministrem energetyki Indonezji Sudirmanem Saidem powiedział o konieczności rozszerzenia współpracy pomiędzy stronami w dziedzinie energetyki.
Zdaniem Zanganeha dla Indonezji będącej islamskim państwem liczącym 150 mln mieszkańców, bardzo ważnym jest rozwijanie stosunków z Iranem, który z kolei przywiązuje wielką wagę do swoich stosunków z Azją.
– Iran jest zainteresowany eksportem do Indonezji ropy naftowej, kondensatów gazowych oraz LNG – powiedział Zanganeh. Ponadto stwierdził, że Indonezja może inwestować w naftowo-gazowe oraz naftowo-chemiczne projekty w Iranie.
Co istotne, Indonezja może ponownie powrócić do kartelu naftowego OPEC, który opuściła w 2009 roku i to pomimo faktu, że jest importerem ropy. Powodem powrotu do kartelu ma być troska o bezpieczeństwo dostaw ropy oraz paliwa, a także chęć pozyskania inwestycji w sektor energetyczny państwa. Zapotrzebowanie Indonezji na surowce nadal znacznie przekracza poziom wydobycia (obecnie import ropy wynosi ok. 690 mln baryłek dziennie). Obecne wydobycie w Indonezji wynosi ok. 830 tys. baryłek dziennie i jest to najwyższy wynik wśród państw Azji Południowo-Wschodniej ale jest jednym z najniższych w porównaniu do krajów OPEC. Mniejszy poziom wydobycia notowany jest tylko w Libii, Ekwadorze oraz Katarze.