(Oil & Gas/Xinhua/Teresa Wójcik)
Wśród umów podpisanych w ramach wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Wielkiej Brytanii, umowę ramową zawarły BP i China National Petroleum Corporation (CNPC). Dotyczy współpracy strategicznej przy poszukiwaniu, udostępnianiu i wydobyciu gazu z łupków w chińskiej prowincji Sichuan, a także przyszłej sprzedaży detalicznej tego paliwa w Chinach. Partnerami operacyjnymi BP w tej działalności będą dwie chińskie firmy. Transakcja ta zwiększy o kilka mld dol. wartość przyszłej współpracy handlowej brytyjsko-chińskiej.
Wcześniej gazu łupkowego szukał w Państwie Środka także holendersko-brytyjski Shell.
Z tej okazji prezes grupy BP Bob Dudley stwierdził, że w pracach na terenach złóż łupkowych wykorzystane zostaną dobre doświadczenia współpracy między brytyjskim koncernem BP a CNPC na polu naftowym Rumaila. „Przekonaliśmy się wtedy, że istnieje więcej możliwości podejmowania wspólnych zadań między CNPC i BP” – powiedział prezes Dudley.
Iracka Rumaila jest jednym z największych na świecie złóż ropy naftowej, gdzie obecnie wydobywa się 1,3 mln baryłek dziennie. W czerwcu 2009 roku, BP i CNPC były zwycięzcami pierwszego powojennego przetargu na licencje wydobywcze w Iraku.
Prezes CNPC Wang Yilin podkreślił, że CNPC oraz BP od dawna z sukcesami współpracują w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym zarówno w Chinach, jak i w krajach trzecich. „ Podpisana umowa ramowa o współpracy strategicznej będzie poszerzać naszą współdziałanie na skalę globalną. Nasze strategiczne partnerstwo osiąga nową jakość.” – dodał Yilin.
Kolejną umowę podpisał BP i chińska firma Huadian Corp. na dostawę do Chin LNG wartości około 10 mld dol. w ciągu najbliższych 20 lat.
Huadian jest jedną z pięciu największych państwowych firm energetycznych w Chinach. Należą do niej największe w tym kraju elektrownie gazowe.
Dla BP oznacza to kolejne długoterminowe dostawy LNG dla dużego odbiorcy.
BP działa w Chinach od początku 1970 r. Obecnie prowadzi w tym państwie inwestycje wartości 4,5 mld dol. w branżach takich, jak petrochemia, zaopatrzenie w paliwo lotnicze, oleje i smary własnej produkcji, prowadzenie terminala LNG oraz wprowadzanie licencjonowanej technologii chemicznej.