EnergetykaGaz.Wszystko

Fortum: rozwój kogeneracji to krok w kierunku gospodarki niskoemisyjnej

Według ekspertów Fortum uczestniczących w XII Kongresie Nowego Przemysłu rozwój energetyki w Polsce powinien opierać się na dążeniu do jak najbardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów i stopniowym zwiększaniu roli odnawialnych źródeł energii. Rozwiązaniem, które może ułatwić ten proces jest szersze wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji.

Krzysztof Karolczyk, manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum podkreślił, że firma chce uczestniczyć w budowie energetyki przyszłości. Strategia Fortum zakłada rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych i maksymalnie efektywnym wykorzystaniu surowców, a w długiej perspektywie stworzenie bezemisyjnego systemu gospodarczego. W jego opinii w kolejnych latach rola odnawialnych źródeł energii będzie rosła, zarówno w Polsce i na świecie, a koszty wytwarzania energii z OZE będą maleć.

– W tym momencie czynnikiem ograniczającym rozwój energetyki odnawialnej jest względnie wysoki poziom wyjściowych nakładów inwestycyjnych. Wsparcie dla OZE jest konieczne, ale należy dążyć do uproszczenia i ujednolicenia systemów wsparcia w UE, gdyż obecne rozwiązania nie są wystarczająco efektywne. Docelowo OZE powinny być zintegrowane z resztą rynku na przejrzystych, konkurencyjnych zasadach – mówił Karolczyk.

W opinii Adama Kampy, managera ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum, do dalszego wzrostu udziału OZE w polskim miksie energetycznym mogłoby się przyczynić powstanie większej liczby elektrociepłowni wyposażonych w elastyczne kotły wielopaliwowe. Ekspert Fortum podkreślił, że rozwój wysokosprawnej kogeneracji w Polsce jest dobrym sposobem na ewolucyjne przejście od gospodarki opartej na paliwach kopalnych do gospodarki niskoemisyjnej, gdyż umożliwia efektywne wykorzystanie węgla przy jednoczesnym stopniowym zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł energii, takich jak biomasa. Rozwój nowych źródeł kogeneracyjnych w Polsce jest jednak utrudniony z powodu braku systemu długoterminowego wsparcia.

– Aby zachęcić inwestorów konieczne jest stworzenie stabilnego systemu wsparcia obejmującego okres przynajmniej kilkunastu lat. W branży energetycznej okres zwrotu z inwestycji wynosi nawet kilkadziesiąt lat, dlatego w procesie podejmowania decyzji biznesowych kluczowe jest stabilne i przewidywalne otoczenie prawne – stwierdził Kampa.

Kongres Nowego Przemysłu to cykliczne wydarzenie branżowe organizowane przez Grupę PTWP, wydawcę Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 19-20 października w Warszawie.

Źródło: Fortum


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X