(Der Tagesspiegel/Wojciech Jakóbik)
Niemiecka gazeta Tagesspiegel donosi, że minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel sprzymierzył się z prezydentem Władimirem Putinem w zabiegach o doprowadzenie do skutku projektu Nord Stream 2 czyli rozbudowy gazociągu, który dostarcza gaz z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.
W październiku doszło do spotkania Gabriela z prezydentem Władimirem Putinem i kierownictwem rosyjskiego Gazpromu, na którym strony wyraziły poparcie dla projektu Nord Stream 2. Niemieckie E.on, BASF/Wintershall, austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell i francuskie Engie podpisały dla niego umowę akcjonariuszy.
Tymczasem dnia 18 listopada Komisja Europejska ma przedstawić raport na temat stanu Unii Energetycznej, czyli inicjatywy na rzecz uwspólnotowienia polityki energetycznej w Unii Europejskiej. Komisja była dotąd przeciwna projektowi, ale swoją krytykę przekuwała jedynie w deklarację dopilnowania, że Nord Stream 2 zostanie zbudowany zgodnie z prawem Unii Europejskiej, a nie w zapowiedź zablokowania projektu. W szkicu raportu, do którego miał dotrzeć Reuters, miał zostać uwzględniony zapis na ten temat. Bruksela uznaje projekt za niezgodny z celem zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu i uderzający w pozycję Ukrainy, jako obecnie głównego kraju tranzytowego dla tego surowca z Rosji do Europy.
Projektowi sprzeciwia się stanowczo Polska i kraje bałtyckie. Przeciwko niemu wystąpili prezydent Andrzej Duda, była premier Ewa Kopacz, obecna premier Beata Szydło, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Energetyki i Badań Naukowych w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek.
Niejasne jest stanowisko kanclerz Angeli Merkel, która jako chadek jest rywalem politycznym Sigmara Gabriela reprezentującego w jej rządzie socjaldemokratów. Claude Turmes, ekspert z frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim przekonuje, że Merkel nie zamierza ustępować Gabrielowi, ale jednocześnie bierze pod uwagę znaczenie współpracy z Rosją dla niemieckiego biznesu.
Rosyjskie media piszą już o sojuszu Rosji i Niemiec w sprawie Nord Stream 2. Propagandowy Sputnik przekonuje, że Nord Stream 2 nie łamie unijnego prawa i jest zgodny z potrzebami Unii Europejskiej.
Dziś o godzinie 11.00 rozpoczyna się wystąpienie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosa Szefczovicza. Chociaż komisarz będzie musiał poświęcić wiele uwagi polityce klimatycznej, która została włączona do koncepcji Unii Energetycznej, to prawdopodobnie zostanie także poruszony temat Nord Stream 2. Czy Bruksela da wyraźny sygnał Berlinowi i Moskwie?