(Rada Unii Europejskiej)
W swoim komunikacie Rada Unii Europejskiej ogłasza, że pamięta o podstawowych zasadach, na jakich opiera się unia energetyczna i jest świadoma jej wagi dla naszego kontynentu. Przechodząc do konkretów określa zasady, na jakich system energetyczny ma się opierać.
Ponieważ Rada uznaje, że system zarządzania będzie najważniejszym narzędziem unii energetycznej, ogłasza, że ma on zintegrować strategiczne planowanie i polepszyć przepływ informacji w zakresie realizacji polityki klimatycznej i energetycznej oraz będzie aktywnie wspierać koordynację między podmiotami odpowiedzialnymi za politykę klimatyczną i energetyczną w UE, na poziomie regionalnym i krajowym.
Elementami tego systemu mają być:
– Krajowy Plan Energii i Klimatu, który ma zostać przyjęty przez każdego członka unii energetycznej.
– Konstruktywny dialog między Komisją a członkami.
– Monitorowanie i ocena, opierająca się na najważniejszych wskaźnikach.
Pierwszy Krajowy Plan Energii i Klimatu obejmie okres 2021 r. – 2030 r. Ma on być zwięzły i odzwierciedlać wszystkie podstawowe filary unii energetycznej. Plan ten zakłada jednak pewną elastyczność i możliwość określania przez kraje swojego miksu energetycznego. Przykładowe cele Planu to zatrzymanie wzrostu temperatury na poziomie 2°C, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do roku 2050 o 50 proc. i do zera w roku 2100 oraz wszystkie, wcześniej uzgodnione cele na 2030 r.
Poza zmianami klimatycznymi Plan ma zawierać określone działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dostaw energii i lokalnego rynek surowców energetycznych. Każde państwo stworzy swój Krajowy Plan Energii i Klimatu w oparciu o przedstawione zasady. Rada Unii Europejskiej wzywa też Komisję Europejską do kontrolowania tego procesu.
Pełna treść komunikatu tutaj.