EnergetykaOZEWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Piechociński: Polska wierzy w globalne porozumienie klimatyczne

Spotykamy się dzisiaj w związku z odbywającym się właśnie Szczytem Klimatycznym (COP), aby dyskutować o wyzwaniach politycznych, społecznych i gospodarczych, którym musimy sprostać. Porozumienie globalne powinno bowiem zostać wypracowane przy udziale wszystkich zainteresowanych stron – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z przedstawicielami biznesu w ramach COP 19, które odbyło się 17 listopada 2013 r. w Warszawie.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że w tym roku Polska jako prezydencja COP, po raz pierwszy w historii szczytów klimatycznych, oficjalnie zaprosiła do dialogu przedstawicieli biznesu.
Zdajemy sobie sprawę, że musi być on ważnym podmiotem dyskusji klimatycznej, bowiem w dużym stopniu to właśnie przedsiębiorcy poniosą koszty związane z przechodzeniem na gospodarkę niskoemisyjną – podkreślił. W jego opinii bardzo ważne jest by w kontekście transformacji niskoemisyjnej nie mówić wyłącznie o obciążeniach i wyzwaniach, ale również o możliwościach dla biznesu, jakie wiążą się ze światową walką ze zmianami klimatu.

Przypomniał, że polska energetyka jest cały czas modernizowana. W najbliższym czasie wymienione zostaną wszystkie stare bloki energetyczne, które są eksploatowane z efektywnością około 30 proc., a ich miejsce zajmą bloki o najnowocześniejszych standardach 45-46 proc. – Przeznaczyliśmy także olbrzymie środki na badania naukowe i rozwój w zakresie poprawy wykorzystania energii, jak również na modernizację przesyłu – zaznaczył.Polscy przedsiębiorcy dostrzegają znaczenie e-gospodarki nie tylko w kontekście inteligentnego rozwoju i ITC, ale przede wszystkim klimatycznym. Aby skutecznie konkurować na rynku trzeba także być energooszczędnym – dodał.

Szef resortu gospodarki nawiązał także do Szczytu Węgla i Klimatu, który odbędzie się w MG. – Na spotkanie zaproszeni zostali m.in. ci, którzy reprezentują najbardziej emisyjne sektory gospodarki. Liczę, że uda nam się przełamać stereotypy, chcemy bowiem aby również środowisko energetyczne powiedziało, co wspólnie z nami może zrobić dla gospodarki w drodze do niskoemisyjności – dodał. Spotkanie będzie także okazją do dyskysji na temat finansowania badań i rozwoju nowych technologii.

Wicepremier Piechociński podkreślił ponadto, że Polska jako gospodarz szczytu klimatycznego jest przekonana o możliwości osiągnięcia globalnego porozumienia. – Naszym zadaniem jest przygotowanie swoistej mapy drogowej, która będzie stanowiła podstawę porozumienia przewidzianego na 2015 r. – dodał.


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Katastrofa węgla kamiennego w Polsce

Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Udostępnij:

Facebook X X X