Dnia 22 grudnia w Sejmie RP odbyła się dyskusja na temat programu ratowania górnictwa w Polsce. Starły się opinie autorów reformy ze starego i nowego rządu RP.
– Nie otrzymaliście notyfikacji i uruchomiliście setki milionów na sektor węgla kamiennego bez zgody Unii Europejskiej. Grozi nam żądanie zwrotu środków. I o tym pan dobrze wie – grzmiał z trybuny sejmowej Sekretarz Stanu w ministerstwie energii RP Grzegorz Tobiszowski zwracając się do byłego ministra skarbu państwa Andrzeja Czerwińskiego.
– Stąd jedną z pierwszych decyzji Ministerstwa Energii była ta o wizycie w Brukseli. W jakim celu? Ano w takim celu, by zaprezentować inną propozycję tworzenia nowej kompanii, i też pan o tym dobrze wie, i ustalić treść ustawy, którą dziś procedujemy, byśmy mogli mieć wstępne uzgodnienia, by móc stworzyć sobie narzędzie restrukturyzacji i naprawy górnictwa – mówił Tobiszowski. – To wy sprawiliście, że w 2010 r. decyzją Rady mamy dzisiaj tylko możliwość likwidowania kopalń, a nie naprawiania. Nie mamy narzędzi.
W odpowiedzi poseł Czerwiński zarzucił Tobiszowskiemu brak realnego planu. Przekonywał, że nie ma alternatywy do rozwiązań przyjętych przez poprzedni rząd. – Chcę panu powiedzieć wyraźnie, że programem pani premier Ewy Kopacz była restrukturyzacja górnictwa, że Jastrzębska Spółka Węglowa zbliżyła się do warunków ekonomicznych, że Katowicki Holding Węglowy był o krok od inwestora stabilizującego jego pozycję, że połączenie energetyki z Kompanią Węglową stabilizowało na lata właśnie te 11 kopalń i wy w tej chwili macie decyzję, co z tym będzie.
– Będziemy powoływać nową kompanię, i to do I półrocza. Już o tym mówiłem, ja i minister Tchórzewski mieliśmy okazję o tym mówić – odparował sekretarz w ministerstwie energii. – Będzie 11 kopalń. Budujemy zaplecze kapitałowe. To, co nas w istotny sposób różni, to to, iż skutecznie będzie zbudowane zaplecze kapitałowe z sektora energetycznego. I to powoduje, że z tą propozycją mieliśmy okazję być w Brukseli i ona wstępnie jest zaakceptowana.
– W styczniu będziemy przedstawiać kontynuację tych zamierzeń. W ramach tego zaplecza akcjonariatu budujemy również zaplecze finansowe i program inwestycyjny. Byliśmy już z panem ministrem Tchórzewskim i z panem ministrem Kowalczykiem na spotkaniu w Zarządzie Kompanii Węglowej, gdzie przedstawiono nam program inwestycyjny zaplanowany przez zarząd i stan handlowy, jeśli chodzi o kopalnie zrzeszające się jeszcze w Kompanii Węglowej. Następnie było spotkanie ze stroną społeczną. Chcę państwu przekazać, że w styczniu rozpoczynamy turę rozmów ze stroną społeczną, bo wspólnie chcemy budować strategię dla branży, jak również wspólnie ze stroną społeczną każdej spółki chcemy rozmawiać, by budować programy dla jastrzębskiej spółki, dla Kompanii Węglowej, a bardziej nowej kompanii i dla katowickiego holdingu – skwitował Tobiszowski.