AlertWszystko

Ukraina: “Gaz z giełd europejskich jest tańszy od rosyjskiego”. PGNiG na razie nie skorzysta

Arsenij Jaceniuk

(Interfax/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbikl)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że z powodu zbyt wysokiej ceny Kijów nie zakupi w rozpoczynającym się roku gazu z Rosji. Kupi go w państwach Unii Europejskiej gdzie cena jest niższa.

– 1 stycznia został wystawiony rachunek z ceną gazu 212 dolarów za 1000 m3. Nie kupujemy gazu od Rosji, gdyż ten kupiony w Unii Europejskiej jest tańszy. Średnia cena kupowanego w UE gazu wynosi ok. 200 dolarów – powiedział Jaceniuk.

Szef rządu zapewnił, że Ukraina zgromadziła wystarczającą ilość surowca aby przejść przez trwający sezon grzewczy.

– Mamy gaz. Obecnie zgromadzono ok. 14 mld m3 – to o 2,3 mld m3 więcej niż w zeszłym roku – powiedział Jaceniuk.

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (ang. International Finance Corporation – IFC) będąca częścią Banku Światowego udzieli ukraińskiemu Naftogazowi rocznej pożyczki w wysokości ponad 200 mln dolarów na zakup gazu ziemnego od francuskiej spółki Engie w trakcie sezonu grzewczego 2015/2016 – wynika z materiałów IFC.

Linia kredytowa będzie wykorzystywana w oparciu o umowę ramową pomiędzy Engie, a Naftogazem. IFC podaje, że decyzja w tej sprawie została zatwierdzona 17 grudnia. Konieczne jest jeszcze podpisanie odpowiednich dokumentów.

Jak informował 18 grudnia BiznesAlert.pl pierwsze trzy przetargi na dostawy gazu na Ukrainę wygrały brytyjskie Noble Clean Fuels i francuskie Engie.

Dzięki dostawom od firm zachodnich świadczonym poprzez rewersy na granicy Ukrainy z Polską, Słowacją i Węgrami, Kijów mógł zrezygnować z zakupów gazu od rosyjskiego Gazpromu.

Według danych Ukrtransgazu w porównaniu z 2014 rokiem w 2015 Ukraina dwukrotnie zwiększyła import gazu ziemnego z Europy – do 10,3 mld m3 .

Według danych spółki większość surowca była importowana ze Słowacji – 9,7 mld m3, Węgier i Polski odpowiednio 0,5 oraz 0,1 mld m3. Ponadto w porównaniu z 2014 rokiem w 2015 Ukraina zmniejszyła import gazu z Rosji z 14,5 do 6,1 mld m3 co jest historycznym minimum.

Sprzedaż gazu na Ukrainę, to szansa dla polskiego PGNiG na pozbycie się nadwyżki surowca w kraju. Polacy także brali udział w przetargu, który wygrali Francuzi. Prawdopodobnie przedstawili gorszą ofertę.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X