AlertWszystko

Wykonawca nie wywiązał się z kontraktu na nowy blok w Stalowej Woli

Elektrociepłownia Stalowa Wola. Fot. Tauron

Elektrociepłownia Stalowa Wola. Fot. Tauron

(Tauron/PGNiG/Wojciech Jakóbik)

Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła 29 stycznia 2016 r. od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW – firmą Abener Energia – podaje PGNiG w komunikacie.

Abener Energia naruszył harmonogram oraz istotne warunki techniczne kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.

W związku z powyższym 29 grudnia 2015 r. EC Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego. Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu.

EC Stalowa Wola, zgodnie z warunkami kontraktu, wezwie generalnego wykonawcę do przystąpienia do szczegółowej inwentaryzacji inwestycji. Na jej podstawie, we współpracy z profesjonalnym doradcą zewnętrznym, przygotuje szczegółowy plan zakończenia inwestycji. Następnie EC Stalowa Wola, wspólnie z Tauronem, PGNiG oraz bankami finansującymi projekt, ustali formułę kontynuacji i zakończenia inwestycji.

PGNiG i Tauron podpisały umowę z hiszpańską firmą Abener, generalnym wykonawcą bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola – podały spółki w komunikacie. Wartość umowy to 1,57 mld zł netto. Chodzi o budowę bloku gazowo-parowego o mocy 449,2 MW. PGNiG i Tauron mają po 50 proc. udziałów w projekcie. Inwestycja miała zakończyć się z końcem 2015 roku.

Jednak ze względu na problemy z podwykonawcą, PGNiG zakomunikowało jeszcze w sierpniu 2015 roku, że realizacja projektu przeciągnie się do połowy 2016 roku. Sprawa zakończy się w sądzie arbitrażowym. To z kolei może opóźnić ewentualne dokończenie inwestycji lub poszukiwania nowego partnera. Istnieje ryzyko, że Hiszpanie będą próbowali uzyskać większą zapłatę za realizację projektu w terminie. Polacy będą musieli wybierać między ustąpieniem trudnemu partnerowi, lub opóźnieniem ważnego projektu.

Rozwój kogeneracji w Polsce jest istotny, ponieważ energia z gazu jest mniej emisyjna i wspomaga realizację polityki klimatycznej w kraju. Jest to także jeden z najprostszych sposobów na zwiększenie mocy wytwórczych.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X