(Komisja Europejska/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Jak poinformowała w swoim wczorajszym komunikacie Komisja Europejska, zatwierdziła ona transakcję Rosnieftu oraz BP dotyczącą reorganizacji joint venture Ruhr Oel w Niemczech zaznaczając, że nie spowoduje ona zagrożenia dla konkurencji.
22 grudnia transakcja została zatwierdzona przez Niemiecki Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt).
W czerwcu 2015 roku w trakcie Petersburskiego Międzynarodowego Forum Gospodarczego rosyjski Rosnieft oraz brytyjskie BP osiągnęły porozumienie w sprawie podstawowych warunków reorganizacji Rurh Oel GmbH (ROG). Partnerzy zamierzają dokonać podziału akcji w czterech rafineriach oraz infrastrukturze towarzyszącej na terytorium Niemiec. Zakończenie transakcji było uzależnione od uzyskania niezbędnych zgód od organów państwowych, w tym także od wspomnianego Bundeskartellamt.
Joint venture Rosnieftu oraz BP posiada udziały w czterech rafineriach w Niemczech (Gelsenkirchen – 100 procent, Bayernoil – 25 procent, MiRO – 24 procent, PCK Raffinerie GmbH – 37,5 procent). Ponadto posiada udziały w pięciu morskich ropociągach, a także w terminalach na Morzu Północnym, Bałtyckim, Śródziemnym i Adriatyckim. Zgodnie z planami, w wyniku reorganizacji Rosnieft podwoi swoje udziały w rafinerii Bayernoil – do 25 procent (z 12,5 procent), oraz MiRO – do 24 procent (z 12 procent). Ponadto zwiększy swój udział w rafinerii PCK Raffinerie GmbH do 54,17 procent (z 35,42 procent). Z kolei BP przejmie 100 procent udziałów w rafinerii Gelsenkirchen oraz przedsiębiorstwa produkującego rozpuszczalniki DHC Solvent Chemie.
Przejęcie aktywów naftowych w Niemczech przez rosyjski Rosnieft mogło być niezgodne z polityką sankcji prowadzoną przez Unię Europejską. Firma znalazła się na liście spółek nimi objętych. Obostrzenia zostały wprowadzone w lipcu 2014 roku w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosjan i działania zbrojne na terenie ukraińskiego Donbasu. Dotyczą one rosyjskich sektorów: bankowego, naftowego i zbrojeniowego.
Czytaj:
Pomimo sankcji Niemcy godzą się na ekspansję Rosnieftu w ich sektorze naftowym