AlertWszystko

Kolejna runda rozmów o porozumieniu transatlantyckim, które może dać Zachodowi przewagę

 

(EurActiv.pl)

W Brukseli rozpoczęła się właśnie dwunasta runda negocjacyjna w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP). Celem umowy jest stworzenie strefy wolnego handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

UE i USA rozpoczęły dzisiaj (22 lutego) dwunastą rundę negocjacji w sprawie kształtu Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP). Potrwa ona pięć dni (22-26 lutego) i obejmie wszystkie następujące części umowy: dostęp do rynku, współpracę regulacyjną oraz przepisy dotyczące ochrony podmiotów gospodarczych i uproszczenie biurokracji (tzw. zasady).

Negocjacje między UE i USA rozpoczęły się w 2013 r, ale główny negocjator ze strony amerykańskiej Michael Froman przewiduje, że zakończą się w tym roku. Nie oznacza to jednak, że TTIP wejdzie w życie w 2016 r., ponieważ będzie musiał być zatwierdzony przez USA i wszystkie państwa członkowskie UE. Jego przyjęcie pozwoli UE i USA stworzyć największą strefę wolnego handlu na świecie i zwiększyć konkurencyjność wobec rynków wschodzących, m.in. Chin.

>>> Czytaj więcej o zakończeniu negocjacji

Transatlantyckie porozumienie

Celem TTIP jest likwidacja lub ograniczenie, w stopniu w jakim jest to możliwe, barier w handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. W ramach umowy zostaną zniesione lub znacznie obniżone cła, a także bariery pozataryfowe, czyli ograniczenia handlu nie będące cłami – przykładowo normy techniczne i sanitarne jakie muszą spełniać importowane towary oraz procedury celne, które musi przejść wwożony do kraju wyrób.

UE i USA mają nadzieję na obniżenie kosztów handlu poprzez zwiększenie współpracy w zakresie uregulowań prawnych – nowe normy techniczne będą uzgadnianie przez obie strony, a istniejące już regulacje będą wzajemnie uznawane – oraz zmniejszenie biurokracji. Strony liczą także na większe otwarcie swoich rynków. Zarówno USA, jak i UE ograniczają dostęp podmiotów zewnętrznych do określonych obszarów gospodarki, by chronić własnych producentów. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych jest to krajowy rynek transportowy czy zamówień publicznych, w Europie zaś – rynek rolny.

Nieustanne kontrowersje

Negocjowane porozumienie budzi obawy po obu stronach Atlantyku. Przeciwnicy w UE uważają, że doprowadzi ono do obniżenia standardów ochrony konsumentów czy strat w rolnictwie, żywność amerykańska jest bowiem tańsza niż ta wytwarzana w Europie. W ostatnim czasie przeciwko proponowanemu w umowie mechanizmowi rozwiazywania sporów na linii inwestor-państwo (ISDS) protestowali niemieccy sędziowie.

>>> Czytaj więcej o ISDS

Sprzeciw obywateli budzi także tajny charakter negocjacji. Powołując się na tajemnicę negocjacji UE i USA odmawiają publikacji najważniejszych z wynegocjowanych postanowień. Aby zmniejszyć negatywny obraz porozumienia, Komisja Europejska przeprowadziła kampanię informacyjną na temat zalet jakie ono przyniesie oraz polemikę z jego krytykami, wciąż jednak odmawia opublikowania pełnego tekstu umowy.

>>> Czytaj więcej o tym kto otrzymał dostęp do tekstu TTIP

W obecnej rundzie negocjacyjnej zainteresowane strony (organizacje pozarządowe, przedstawiciele biznesu i sektorów gospodarki) mogą przedstawić swoje zdanie w czasie planowanego na środę (24 lutego) wysłuchania. Potem główni negocjatorzy UE i USA poinformują ich o obecnym stanie rozmów.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X