AlertWszystko

Chińczycy realizują przejecia w europejskim sektorze PV

Panel fotowoltaiczny. Fot. Energa

Panel fotowoltaiczny. Fot. Energa

Jak informuje Gramwzielone.pl największy na świecie producent PV Trina Solar przejął holenderską fabrykę ogniw fotowoltaicznych, a czołowy chiński koncern energetyczny Shanghai Electric kupuje 30 proc. udziałów w firmie Manz specjalizującej się w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych, a także automatyki i sprzętu dla producentów PV.

Chiński lider w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych Trina Solar przejął za nieujawnioną sumę linie do produkcji ogniw fotowoltaicznych o potencjale 200 MW wywodzącego się z Holandii producenta Solland Solar. Akwizycja została zrealizowana za pośrednictwem holenderskiej spółki Trina Solar Netherlands.

Chiński producent ostatnio został wykreślony z tzw. porozumienia cenowego umożliwiającego chińskim firmom unikanie wysokich karnych ceł, które w 2013 r. Komisja Europejska nałożyła na producentów ogniw i modułów PV z Chin. Trina Solar zresztą sama dobrowolnie zrezygnowała z uczestnictwa w porozumieniu cenowym.

W komunikacie na temat wyjścia z porozumienia cenowego CEO Trina Solar Jifan Gao zwracał uwagę, że średnia cena sprzedaży modułów (ASP) na głównych rynkach spada nadal w tempie szybszym niż oczekiwano i że jego zdaniem ten trend może utrzymać się w najbliższej przyszłości. Trina zapowiedziała jednocześnie, że nadal będzie wysyłać do Europy swoje moduły fotowoltaicze, ale z fabryk rozlokowanych poza Chinami.

Uruchomienie produkcji w Holandii umożliwi chińskiemu producentowi dalszą ekspansję na rynku europejskim, a także amerykańskim, na którym także obowiązują karne cła na import ogniw i modułów PV z Chin.

Z kolei jeden z czołowych koncernów energetycznych z Chin Shanghai Electric przejmie 29,9 proc. udziałów w mającej siedzibę w Niemczech firmie Manz specjalizującej się w systemach automatyki i produkcji linii technologicznych m.in. dla branży solarnej. Informacja o tyle ciekawa, że wcześniej znajdujący się w kłopotach finansowych niemiecki przemysł fotowoltaiczny skutecznie bronił się przed przejęciami przez inwestorów z Chin, a udziały w niemieckich firmach z branży PV, które walczyły o przetrwanie, sprzedawane były funduszom z innych krajów – np. Korei Płd. (Q-Cells) czy Kataru (SolarWorld).

Manz to lider w rozwoju innowacyjnych technologii produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych – zarówno krystalicznych (rozwój technologii PERC) jak i cienkowarstwowych (CIGS). W kwietniu ubiegłego roku Manz ustanowił rekord sprawności przygotowanego do seryjnej produkcji modułu CIGS na poziomie 16 proc., wykorzystując do jego produkcji ogniwa o rekordowej sprawności 21,7 proc., opracowane przez partnera Manz – niemiecki instytut ZSW.

Jak czytamy na stronie Manz, strategia tej firmy zakłada rozwój w trzech podstawowych segmentach, do których zalicza elektronikę, technologie solarne oraz magazynowanie energii. Swoje linie produkcyjne Manz posiada zresztą m.in. w Chinach.

Źródło: Gramwzielone.pl


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X