AlertWszystko

Rząd konsultuje kolejną nowelę prawa łupkowego

(Polska Agencja Prasowa)

Ograniczenie zagrożenia awariami w czasie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na polskich wodach morskich to główny cel nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Jej projekt trafił do konsultacji społecznych.

Projekt nowelizacji, autorstwa resortu energii, został przygotowany ze względu na konieczność wdrożenia unijnej dyrektywy z 2013 r. To dokument, który określa zasady, dzięki którym ma się zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnej awarii w czasie poszukiwań i wydobycia węglowodorów w morzu. Dyrektywa odnosi się do ochrony środowiska naturalnego i poprawy bezpieczeństwa ludzi pracujących przy poszukiwaniu i wydobyciu ropy czy gazu na instalacjach morskich. Opisuje również działania, jakie trzeba by podjąć – zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym – gdyby do takiej awarii doszło. Uszczegóławia też i doprecyzowuje zasady udzielania koncesji zarówno na poszukiwania, jak i wydobycie węglowodorów w morzu.

Nowelizacja ma dostosować funkcjonujące w polskim prawie definicje, określić zadania i kompetencje organów opowiadających za poszukiwania i wydobycie na polskich wodach morskich. Nowe przepisy wprowadzą też obowiązek rocznego przesyłania do KE sprawozdania, w którym zostaną zawarte informacje dot. instalacji, inspekcji, wszelkich incydentach, dochodzeniach i wynikach działalności związanej z poszukiwaniami i wydobyciem węglowodorów na obszarze polskiego morza. Zakłada też obowiązek wprowadzenia systemu niezależnej weryfikacji dokumentów dotyczących bezpieczeństwa ludzi i środowiska naturalnego. Wprowadzi też system poufnego zgłaszania problemów dot. bezpieczeństwa działalności związanej z wydobyciem węglowodorów oraz wymóg ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół instalacji.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, unijna dyrektywa daje możliwość podzielenia zadań organu, który będzie odpowiedzialny za tę działalność między kilka instytucji. W projekcie skorzystano z tej możliwości. Zadania te przypadną organom nadzoru górniczego, w pierwszej kolejności – dyrektorom okręgowych urzędów górniczych, którzy będą nadzorować i kontrolować podmioty prowadzące działalność związaną ze złożami węglowodorów w granicach obszarów morskich Polski.

Natomiast prezes Wyższego Urzędu Górniczego(WUG) będzie organem właściwym do wykonywania zadań wynikających z przepisów prawa UE odnoszących się do bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami węglowodorów na polskich wodach, związanych z ustanawianiem mechanizmu współpracy z przedsiębiorcami oraz przedstawicielami pracowników; szczególnie prowadzenia konsultacji, dzięki którym zostaną wypracowane normy i polityki dotyczące zapobiegania wypadkom i niebezpiecznym zdarzeniom. Szef WUG będzie wymieniał informacje, doświadczenia i wiedzę dot. bezpieczeństwa działalności związanej z morskimi złożami węglowodorów z innymi organami państw UE.

Będzie też uczestniczył w ustalaniu unijnych priorytetów dotyczących przygotowania i aktualizowania norm i wytycznych oraz ich wdrażaniem i stosowaniem w odniesieniu do działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego w granicach obszarów morskich, współpracą z przedsiębiorcami sektora oraz KE w zakresie wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń dotyczących działalności związanej ze złożami węglowodorów w granicach obszarów morskich RP, w tym sporządzaniu i aktualizacji planu opracowywania norm, wytycznych i zasad dotyczących bezpieczeństwa. Szef WUG będzie przekazywał organom unijnym sprawozdania przygotowywane przez przedsiębiorców, które dotyczą wystąpienia zagrożenia. Będzie również zawierał porozumienia z organami właściwymi innych państw unijnych w sprawach związanych z opracowaniami i aktualizacjami scenariuszy współpracy w przypadku zaistnienia wypadku lub niebezpiecznego zdarzenia i zawierał umowy na wymianę informacji z właściwymi agencjami UE.

Jak napisano w uzasadnieniu, prezes WUG ma też stworzyć możliwość poufnego zgłaszania problemów związanych z zagrożeniami. W projekcie zaproponowano, by obowiązek poinformowania o takiej możliwości spoczywał na kierowniku zakładu górniczego. W praktyce oznacza to, że na terenie takiego zakładu, w ogólnodostępnym miejscu, zostanie umieszczona informacja, że pracownicy mogą poufnie zgłaszać zaobserwowane przez siebie problemy.

Nowelizacja – zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy – wprowadzi też obowiązek ustanowienia strefy bezpieczeństwa, sięgającej co najmniej 500 m wokół instalacji działających w związku ze złożami węglowodorów na obszarach morskich. Dziś – jak wynika z ustawy o obszarach morskich – przepisy dają fakultatywne prawo dyrektorowi urzędu morskiego do ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń.

W przypadku Polski działalność wydobywcza na wodach morskich w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego prowadzona jest w dość ograniczonej skali. Średnie roczne wydobycie ropy naftowej to ok. 160 tys. ton (dla porównania rocznie w Polsce zużywa się ok. 25 mln ton ropy), gazu ziemnego – 17,7 mln m sześc. (roczne krajowe zużycie gazu to ok. 15 mld m sześc.) Koncesje na wydobycie w tym rejonie ma pośrednio lub bezpośrednio Grupa Kapitałowa Lotos. Lotos ma poza tym osiem koncesji na poszukiwania i rozpoznanie złóż. W polskiej części Bałtyku pracują obecnie cztery platformy; trzy załogowe i jedna bezzałogowa, wszystkie należą do Lotosu.

Źródło: Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X