(Bartosz Bieliszczuk)
Poniżej przedstawiamy przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia.
Polskie koncerny nadal inwestują w poszukiwanie i wydobycie
Pomimo niskich cen węglowodorów, krajowe koncerny nadal zainteresowane są poszukiwaniami i wydobyciem – pisze Rzeczpospolita. PGNiG, Lotos czy Orlen liczą, że zagospodarowanie złóż zaprocentuje w przyszłości, gdy ceny węglowodorów wzrosną.
PGNiG przyjęło nową strategię
Spółka przyjęła aktualizację strategii do 2020 roku. Zakłada ona m.in. dywersyfikacje portfela dostaw gazu do 2022 roku oraz zwiększenie wydobycia ropy i gazu. „Aktualizacja strategii PGNiG w mojej ocenie wskazuje, że realizowany będzie w dalszym ciągu kierunek pozyskiwania złóż poza granicami kraju” – ocenia Tomasz Chmal (Narodowe Centrum Studiów Strategicznych). Wg eksperta pozwoli to nie tylko na zmniejszenie uzależnienia od Gazpromu ale także m.in. zdobycie przez koncern nowego doświadczenia i wykorzystanie okresu taniej ropy na pozyskanie złóż.
Die Welt: Nord Stream „oczywistością”?
Niemiecki dziennik podaje, że prezes konsorcjum NS planuje nowy gazociąg „z taką oczywistością, jak gdyby chodziło o nieszkodliwy kanał dla kabli.” DW dotarł także do dokumentu niemieckich służb specjalnych; wynika z niego, że Berlin obawia się krajowej debaty na temat gazociągu, gdyż mogłaby zaszkodzić projektowi. Pomimo krytyki ze strony KE, wicekanclerz Sigmar Gabriel zapewnia Rosję, że nie pozwoli Komisji Europejskiej na „mieszanie się do projektu”. 6 kwietnia Moskwę odwiedził także prezydent Austrii, Heinz Fischer, który rozmawiał z Rosjanami m.in. o Nord Stream 2.
Polska oferuje Czechom „dostęp do morza”
„Oferujemy naszym przyjaciołom z Republiki Czeskiej, tego czego oni nie mają – polskie morze, jest ono otwarte dla naszych południowych przyjaciół” – powiedziała Beata Szydło po spotkaniu z czeskim premierem Bohuslvem Sobotką. Mówiąc o „otwartym morzu dla Czech”, premier Szydło nie sprecyzowała jednak czy chodzi o dostawy gazu czy ropy. Politycy rozmawiali także o spółce Unipetrol (należącej do Orlenu), działającym na czeskim rynku.
Streżyńska: cyberbezpieczeństwo to priorytet
Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska zapewniła podczas Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa, że kwestie związane z cyber-defence będą dla rządu priorytetem. „Cyberbezpieczeństwo to walka, dlatego też powołaliśmy ‘War room’, zespół ekspertów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem w zakresie administracji, obecnie działania koncentrują się na monitorowaniu programu 500+” – mówiła minister. Zapowiedziała również stworzenie do końca b.r. rozwiązań legislacyjnych dot. cyberbezpieczeństwa.
Polska przeciwko drogiej polityce klimatycznej
Redakcja BiznesAlert.pl dotarła do dokumentu o statusie non-paper, przedstawiającego stanowisko polskiego rządu ws. polityki klimatycznej. Strona polska opowiada się w nim przeciwko zawyżaniu cen uprawnień emisji CO2 oraz naruszaniu bezpieczeństwa gospodarczego. „Rząd RP za niedopuszczalną uważa sytuację, w której wizja i mechanizmy polityki klimatycznej UE mogłyby naruszać bezpieczeństwo gospodarcze, w tym obniżać konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich. Dlatego zdziwienie budzi brak zrozumienia dla wynikającego z Porozumienia Paryskiego ducha otwartości w zakresie dobrowolnego wyboru metod realizacji celów Porozumienia i związany z tym brak dostrzeżenia na forum UE potencjału rozwiązań generujących najmniejsze koszty, w tym np. brak pełnego wykorzystania potencjału pochłaniania emisji przez lasy i gleby” – czytamy w dokumencie.
Prace nad „ustawą wiatrakową” w przyszłym tygodniu
Wg portalu Gramwzielone.pl, sejmowa komisja infrastruktury ma zająć się dalszymi pracami nad tzw. „ustawą wiatrakową” w przyszły wtorek. Przyjęcie sprawozdania komisji zostało wpisane jako punkt porządku obrad Sejmu, które odbędą się 12 i 13 kwietnia. Jak podaje portal, 14 kwietnia ma się także odbyć demonstracja przeciwników nowych uregulowań, które wg krytyków uderzą w branżę.
Szyszko: geotermia i biomasa to czyste powietrze
„Podstawowym odnawialnym źródłem energii w dużych aglomeracjach w Polsce powinna być geotermia, a na terenach wiejskich – biomasa” – powiedział PAP Minister Środowiska, Jan Szyszko. „Chcę przypomnieć, że zasoby geotermalne w Polsce są przebogate. Zgodnie z inwentaryzacją śp. profesora Juliana Sokołowskiego nasze zasoby geotermalne przewyższają kilkadziesiąt razy nasze potrzeby cieplne” – dodaje Szyszko, zapewniając, że OZE pozostają dla rządu priorytetem.