(CIRE.pl)
Sąd Apelacyjny uznał za niedozwolone, zakwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów klauzule stosowane w umowach z klientami przez Eneę Operator.
Zgodnie z decyzją Sadu Apelacyjnego Enea Operator nie może stosować w umowach zapisu mówiącego, że jeżeli przyłączenie nie nastąpi w związku z odmową wydania przez właściwe organy administracyjne wymaganych decyzji lub nie uprawomocnienia się tych decyzji lub nie uzyskania na zasadach rynkowych zgód osób trzecich na przebieg i realizację przyłącza lub elementów sieci przez ich teren,klient zobowiązany jest do pokrycia udokumentowanych wydatków poniesionych przez Enea Operator, a także zobowiązań zaciągniętych przez Operatora w związku z realizacją umowy do wysokości szacunkowej kwoty opłaty za przyłączenie.
SA zakwestionował również zapis zobowiązujący klienta do udzielenia Operatorowi 36-miesięcznej gwarancji na elementy przyłącza i niezbędne zmiany w sieci.
W ocenie sądu pierwszy z zakwestionowanych zapisów niesie ze sobą ryzyko, że konsument nie uzyska świadczenia i dodatkowo poniesie koszty w sytuacji, gdy brak realizacji inwestycji obciąża przedsiębiorcę. W przypadku drugiej zauważył, że konsument nie jest profesjonalistą i trudno będzie mu ocenić, co jest przyczyną wadliwości systemu, na który udzielił gwarancji.