(Polska Agencja Prasowa)
Zapowiadane w połowie kwietnia zwolnienia grupowe w fabrykach spółki Kopex Machinery rozpoczną się 25 maja – wynika z informacji działających w firmie związków. Pracę straci 305 osób, wobec 340 pierwotnie przewidzianych do zwolnienia.
285 odejdzie z fabryki Kopex Machinery w Zabrzu (dawne Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne), a 20 z rybnickiej Ryfamy.
Związkowcy z Solidarności podkreślają, że pracę straci mniej osób niż początkowo zakładał pracodawca. Podczas konsultacji w ramach procedury zwolnień grupowych związkom zawodowym udało się przekonać zarząd do ograniczenia liczby zwalnianych o ok. 10 proc. W zamian związkowcy zgodzili się na zawieszenie do końca 2016 roku Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
„Przyjęliśmy to rozwiązanie, bo dla nas ważne było każde uratowane miejsce pracy. Nie wiemy jeszcze, którzy konkretnie pracownicy odejdą ze spółki. Ich imienne listy będą przedstawiane od 25 maja” – poinformował przewodniczący Solidarności w rybnickiej Ryfamie Józef Zaniewski.
W trakcie konsultacji z pracodawcą strona związkowa wnioskowała o pilne rozpoczęcie rozmów z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy w Zabrzu i Rybniku w sprawie opracowania programów aktywizacji zawodowej dla zwalnianych osób. W rezultacie w tym tygodniu dla pracowników obu zakładów organizowane są spotkania z urzędnikami z miejscowych PUP oraz oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ludzie informowani są m.in. jakie kryteria należy spełnić, by skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego czy zasiłków dla bezrobotnych.
„Jednak najważniejszym zadaniem urzędników jest analiza lokalnego rynku pracy pod kątem zawodów, w których nastąpią zwolnienia w naszych zakładach. Na jej podstawie przygotują dla ludzi oferty pracy zgodne z ich wyuczonymi zawodami. Przedstawią im również możliwości przekwalifikowania” – wskazał Zaniewski.
O redukcji zatrudnienia pracodawca poinformował stronę związkową 15 kwietnia. Podał, że przyczyną zwolnień jest związana z dekoniunkturą w górnictwie bardzo trudna sytuacja ekonomiczna spółki i jej właściciela – grupy kapitałowej Kopex SA w Katowicach. Zabrzański zakład Kopex Machinery zatrudnia ponad 900 pracowników, a rybnicka Ryfama ponad 300 osób.
Kopex Machinery zalicza się do największych w Polsce producentów sprzętu górniczego. Spółka powstała w wyniku połączenia jesienią 2012 r. trzech firm produkujących maszyny górnicze i wchodzących w skład grupy Kopex: Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych oraz spółek Wamag z Wałbrzycha i Ryfama z Rybnika. Połączenie służyło m.in. ujednoliceniu polityki produktowej w zakresie proponowanych maszyn i urządzeń oraz kierunku rozwoju produktów. Jednym z nich jest zmechanizowany kompleks ścianowy dla górnictwa.
W ostatnim czasie – jak podała spółka – Kopex Machinery odnotował spadek przychodów i pogorszenie wyników finansowych, „wynikające głównie z niekorzystnej sytuacji na krajowym i światowym rynku węglowym, spadku inwestycji w branży i obniżenia marż”. Prognozowany jest dalszy regres branży, stąd decyzja o zwolnieniach grupowych. Kopex zapowiedział również redukcje zatrudnienia w innych spółkach swojej grupy kapitałowej.
W marcu tego roku zarządy konkurujących ze sobą giełdowych grup zaplecza górniczego: Kopex i Famur poinformowały o zamiarze konsolidacji. Właściciel Famuru, spółka TDJ, zawarła warunkową umowę nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od jego większościowego akcjonariusza, Krzysztofa Jędrzejewskiego. Procedury dotyczące potencjalnego połączenia są w toku. Warunkami wejścia w życie umowy są m.in. uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pozytywne wyniki badania sytuacji Kopeksu (due diligence) oraz restrukturyzacja finansowania grupy kapitałowej Kopex.