(Rada Europejska)
17 czerwca 2016 r. Rada przedłużyła do 23 czerwca 2017 r. sankcje będące odpowiedzią na bezprawną aneksję Krymu i Sewastopola przez Rosję.
Sankcje obowiązują obywateli UE i unijne firmy. Ograniczają się do terytorium Krymu i Sewastopola. Nie wolno m.in.:
- importować do UE produktów z Krymu i Sewastopola
- inwestować na Krymie lub w Sewastopolu: żaden obywatel UE ani unijna firma nie mogą nabywać nieruchomości ani podmiotów na Krymie, finansować krymskich firm ani świadczyć pokrewnych usług
- świadczyć usług turystycznych na Krymie i w Sewastopolu: np. europejskie statki wycieczkowe nie mogą zawijać do portów na Półwyspie Krymskim (chyba że w nagłej potrzebie)
- eksportować określonych towarów i technologii do firm na Krymie lub do wykorzystania na Krymie w sektorze transportu, telekomunikacji i energetyki oraz w związku z poszukiwaniem, wydobyciem i produkcją ropy naftowej, gazu i zasobów mineralnych. Nie można też świadczyć pomocy technicznej, usług pośrednictwa, usług budowlanych ani usług inżynieryjnych związanych z infrastrukturą w tych sektorach.
Jak głosi wydane 13 marca 2016 r. w imieniu UE oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, UE nadal potępia bezprawną aneksję Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską i pozostaje zdecydowana w pełni realizować swoją politykę nieuznawania aneksji.