AlertWszystko

Total: Współpraca z Rosją postępuje pomimo sankcji

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

(Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

W rozmowie z gazetą Kommiersant prezes Totalu Patrick Pouyanne mówi, że sankcje przeciwko Rosji nie zaszkodziły współpracy jego spółki z Novatekiem i chińskim CNPC przy projekcie Jamał LNG, chociaż ze względu na nie zachodnie banki nie mogły dofinansować inwestycji w planowany gazoport na Półwyspie Jamalskim. Wspomina także o zakupie ropy z Iranu i możliwości dostaw amerykańskiego gazu skroplonego na rynek w Europie.

– Projekt jest realizowany zgodnie z terminarzem. Na placu budowy pracuje 15 tysięcy robotników, a z chińskich stoczni docierają moduły gazoportu, co jest istotne z punktu widzenia korzystnych warunków, jeśli chodzi o pokrywę lodową – powiedział Francuz. Dodał, że Jamał LNG ma zapewnione finansowanie i będzie opłacany głównie w euro. – Pomimo sankcji zdołaliśmy zorganizować środki – przyznał. Sankcje zachodnie po nielegalnej aneksji Krymu i agresji Rosji na wschodzie Ukrainy dotyczyły m.in. z nazwy rosyjskiego Novateku. Total posiada 19 procent akcji spółki. Posiada także udziały w złożach kondensatu gazowego Termokarstowoje w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

Fundusze udało się zgromadzić dzięki porozumieniu o pożyczce wartej 12 mld dolarów z China Exim Bank i Chińskiego Banku Rozwoju. Rosyjskie banki zapewnią ekwiwalent 4 mld dolarów w euro i juanach. Nie udało się pozyskać środków z banków europejskich, ale Total ma nadzieję, na zebranie za pomocą ich oraz podmiotów japońskich do 600 mln dolarów.  – Nie potrzebujemy bezwzględnie pieniędzy z Europy, więc skupiamy się na pożyczkach od banków chińskich i rosyjskich – ocenił Pouyanne. Podał, że firma chciała zebrać w sumie do 20 mld dolarów finansowania, a zebrała już 18,4 mld.

W przekonaniu prezesa Totalu długoterminowo projekt Jamał LNG będzie konkurencyjny, pomimo obecnie obserwowanego spadku cen gazu skroplonego. – Wahania cen LNG są nieuniknione. Ze względu na niskie koszty produkcji Jamał LNG pozostanie konkurencyjny – powiedział Kommiersantowi. Zdaniem Francuza gaz od Gazpromu przegrywa z LNG z innych źródeł na Litwie, ale w Europie Zachodniej jego udział na rynku rośnie.  Surowiec dla Jamał LNG będzie pochodził ze złóż Gazpromu. 4 mln ton LNG z Jamału będzie do dyspozycji Totalu, który zamierza handlować nim w Azji, a jeśli tamtejsze warunki cenowe nie będą atrakcyjne, do Europy.

Jednocześnie Total przyznaje, że zamierza sprowadzać LNG z USA, bo zarezerwował 2 mln ton gazu skroplonego z projektu Sabine Pass rocznie. – Będzie szereg przypadków, w których dostarczenie LNG z USA do Europy będzie opłacalne. To oczywiście zależy od ceny gazu w Europie i kary za niezrealizowanie dostaw z amerykańskiego gazoportu – powiedział Francuz, odnosząc się do klauzuli take or pay w kontrakcie Totala z Cheniere Energy.

– Sankcje nie uczyniły naszej pracy łatwiejszą, ale jednocześnie nasza strategia zakłada przezwyciężanie trudności. Zebranie środków na Jamał LNG jest dobrym przykładem jej powodzenia. To projekt obliczony na 30 lat, w których pojawią się szczyty i dołki ekonomiczne, ale naszym zadaniem jest ustabilizowanie go – powiedział Patrick Pouyanne. Porównał tę sytuację do działalności Totalu w Iranie, gdzie USA pozostawiły część sankcji, które wykluczają posługiwanie się dolarami w transakcjach. Jednakże na rynku irańskim Francuzi mogą używać technologii wydobywczych, które w Rosji są objęte obostrzeniami, jak odwierty głębinowe i niekonwencjonalne za ropą. – Jesteśmy nadal na etapie wstępnych negocjacji z Teheranem. Wiele będzie zależało od oferowanych warunków- ocenił prezes francuskiej spółki.

Odniósł się on także do informacji o tym, że z Iranu do Francji dotarły 2 mln baryłek ropy. – Od stycznia 2016 roku kupujemy 150 tysięcy baryłek dziennie z Iranu – poinformował Pouyanne. – Byliśmy pierwszą firmą, która weszła w tego rodzaju kontrakt po zniesieniu sankcji wobec Teheranu i dostarczamy jego ropę do naszych europejskich rafinerii, które są dostosowane do odbioru nisko zasiarczonego surowca.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X