Szansą Polski są ogromne zasoby energetyczne – węgla brunatnego i kamiennego – mówił wiceminister energii Andrzej Piotrowski w piątek w Bełchatowie podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Energetyka. Według niego inni na świecie nie potrafią tej szansy dostrzec.
Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że konieczna jest potrzeba rozwinięcia takich technologii, które pokażą, że wykorzystywanie węgla do produkcji energii nie musi oznaczać uciążliwości dla środowiska.
– Właśnie nad tym pracujemy, bo nikt z nas nie chce żyć w środowisku, które jest zatrute – powiedział.
Obecni na uroczystości energetycy zwracali m.in. uwagę, że węgiel brunatny, z którego wytwarzane jest 70 proc. energii elektrycznej w Polsce, odgrywa rolę strategiczną, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i stabilizuje ceny energii. Zaznaczyli, że ważny jest również węgiel kamienny, z którego produkuje się 20 proc. energii elektrycznej.
Piątkowe uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego. Później jej uczestnicy wzięli udział w uroczystej akademii, w trakcie której kilkudziesięciu osobom wręczono odznaczenia.
W Bełchatowie swoją siedzibę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). To jeden z koncernów wchodzących w skład grupy energetycznej PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów, które znajdują się na terenie dziewięciu województw. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie. Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego. Jest też największym wytwórcą energii elektrycznej – wytwarza ok. 38 proc. krajowej produkcji energii. Dostarcza na rynki lokalne także niemal 21 mln GJ ciepła. PGE GiEK zatrudnia w sumie prawie 18 tys. pracowników.
Elektrownia Bełchatów, która wchodzi w skład PGE GiEK, jest największą w Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. W 2011 r. uruchomiono w niej nowy blok energetyczny o mocy 858 MW. Moc osiągalna bełchatowskiej elektrowni wynosi 5400 MW.
Źródło: Polska Agencja Prasowa