EnergetykaGaz.

USA: Polska tworzy zręby bezpieczeństwa energetycznego regionu

– Polska jest częścią regionu, jest z nim połączona i zintegrowana. Europa Środkowa i Wschodnia nie jest bezpieczna jako całość i dlatego Polska i USA oraz inne kraje Unii Europejskiej pracują razem, aby uczynić ten region tak bezpiecznym jak Europa Zachodnia – podkreślił w rozmowie z TVN Biznes i Świat Amos Hochstein, specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. energetyki. Polityk rozmawiał 7 października z z przedstawicielami polskiego rządu na temat bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu.

– Infrastruktura będąca dziedzictwem Zimniej Wojny pozostawiła kraje Europy Środkowej i Wschodniej zależnymi od rosyjskiego gazu. To zagraża ich niepodległości, wolności i zdolności do kierowania gospodarkami w otwarty i przejrzystszy sposób. Tematem rozmów prowadzonych z polskim rządem było jak USA i Polska mogą współpracować. Polska przejmuję przywódczą rolę w kwestii bezpieczeństwa energetycznego w Europie – ocenił Hochstein.

„Nord Stream 2 to projekt polityczny używający ekonomicznych argumentów”

W ciągu ostatnich miesięcy obserwujemy wysiłki Gazpromu, który chce utrzymać monopol na dostawy gazu do Europy. Zdecydowali, że będą promować projekty takich gazociągów jak Nord Stream 2 i Turkish Stream, które mają przedłużyć ich monopol w regonie. Nasze rozmowy dotyczyły jak USA, kraje Europy oraz Polska w roli lidera regionu, mogą spowolnić ten proces. Należy spojrzeć co jest w interesie całej Europy, a nie tylko kilu krajów – podkreślił Amerykanin.

W jego opinii gazociąg Nord Stream 2 to złe rozwiązanie dla Europy z kilku powodów. – Po pierwsze, realizacja tego projektu zdestabilizuje ekonomicznie Ukrainę. Po drugie, prawie cały gaz z Rosji do Europy będzie płyną jedną trasą. W 80 proc. gaz dostarczany z Rosji będzie przesyłany przez Nord Stream. Po trzecie sprawi, że nowe projekty dywersyfikacyjne takie, jak nowe terminale LNG, gazowe połączenia międzysystemowe nie będą budowane. Projekt Nord Stream 2 nie jest projektem komercyjnym, a politycznym używającym ekonomicznych argumentów – uzasadniał wysłannik Waszyngtonu w rozmowie z TVN BiŚ.

Jego zdaniem szansą dla regionu jest Gazoport w Świnoujściu. – Polski terminal LNG przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jeśli uda się ukończyć inne projekty infrastrukturalne i połączyć je z terminalem LNG będzie nie tylko rozwiązaniem dla Polski, ale także dla regionu.

Miejsce węgla w polskiej energetyce

Amos Hochstein, odniósł się także do miejsca węgla w polskim miksie energetycznym. – Oczywiście Stany Zjednoczone mają inne spojrzenie na węgiel niż polski rząd. Mamy duże złoża węgla, ale przeszliśmy w kierunku gazu, kiedy jego ceny spadły. W Polsce ceny gazu nie spadły jeszcze na tyle, by usprawiedliwić taką zmianę, ale jeśli spojrzymy w przyszłość, sądzę, że możliwe będzie zaspokojenie potrzeb energetycznych Polski w inny sposób. To nie jest łatwe pytanie i polski rząd będzie musiał ostrożnie podejść do tematu. Jeśli oczywiście spojrzymy na sytuację globalnie to można przejść do czystych i zdrowszych i bardziej wydajny sposób zaspokojenia potrzeb energetycznych Polski. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień – podkreślił polityk.

Jakóbik: Zablokować Nord Stream 2 za Syrię

TVN Biznes i Świat 


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X