EnergetykaGaz.

Tobiszowski: Brama Północna może posłużyć dostawom gazu na Ukrainę

Fot. Ministerstwo Energii

W Kijowie 17 października 2016 r. odbyło się III posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw współpracy w sektorze paliwowo-energetycznym, działającej w ramach Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Spotkaniu przewodniczyli wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wiceminister w Ministerstwie Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy – Halina Karp.

Tematem rozmów była poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski i Ukrainy. Dyskutowano o dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych oraz dróg przesyłu surowców i energii elektrycznej. Omówiono również perspektywy współpracy polsko-ukraińskiej w sektorze gazowym, ropy naftowej oraz elektroenergetyce.

Wiceminister Tobiszowski, podkreślał że zarówno dla Polski jak i dla Ukrainy dywersyfikacja źródeł dostaw gazu jest gwarancją realnego bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. – Ukrainie mogą ją zapewnić dostawy LNG z terminalu w Świnoujściu lub z planowanego projektu tzw. Bramy północnej – ocenił.

Za istotną w tym kontekście sekretarz stanu w ME uznał kwestię budowy połączenia gazowego polskiego i ukraińskiego systemu przesyłowego – Mógłby on zostać wykorzystany do zapewnienia dostaw gazu ziemnego do Ukrainy – wyjaśnił wiceminister Tobiszewski. Podczas spotkania wskazano także na możliwości zwiększenia przez Polskę dostaw gazu ziemnego na Ukrainę przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury.

Strona polska zadeklarowała też gotowość do organizacji szkoleń dla przedstawicieli administracji oraz spółek energetycznych w zakresie stosowania prawa europejskiego oraz niezbędnych zmian w istniejących aktach prawnych.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele spółek energetycznych: PGNiG, Gaz-System, PERN , PSE, PKN Orlen wraz z ich ukraińskimi partnerami.

Ministerstwo Energii


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X