Komisja Europejska uznała, że plany francuskiego rządu odnośnie mechanizmów wsparcia zdolności wytwórczych są zgodnie z zasadami pomocy publicznej. Podczas procedury oceny KE zakwestionowała cześć rozwiązań, ale francuski rząd zmienił budzące wątpliwości mechanizmy.
Francja zamierza wdrożyć rynek mocy, w ramach którego operatorzy mocy wytwórczych będą oferowali zdolności wytwórcze dostawcom energii elektrycznej. Dostawcy energii, aby zagwarantować sobie pokrycie zapotrzebowania w okresach szczytowego zapotrzebowania będą kupowali od operatorów mocy wytwórczych specjalne certyfikaty. Certyfikaty te mogą być przedmiotem obrotu tak w transakcjach dwustronnych pomiędzy usługodawcami i dostawcami, jak również pośrednictwem regularnie organizowanych przetargów publicznych (aukcji).
Zaproponowane przez francuski rząd rozwiązanie, budziło wątpliwości KE i ta zdecydowała się przeprowadzić szczegółowe dochodzenie. W trakcie dochodzenia system został przez Francuzów zmodyfikowany w oparciu o sugestie KE.
Zgodnie z uzgodnioną wersją, nowe jednostki wytwórcze będą mogły uzyskać certyfikaty na okres siedmiu lat, zamiast standardowego okresu rocznego, ale pod warunkiem, że będą one bardziej konkurencyjne niż istniejące możliwości. Jednocześnie, aby było dość czasu na przygotowanie nowych projektów, aukcja na której będą sie one mogły ubiegać o certyfikaty ma się odbyć za cztery lata.
Francuski rynek mocy zgodnie z oczekiwaniami KE ma być dostępny nie tylko dla podmiotów krajowych, ale także dla jednostek wytwórczych i dostawców z krajów sąsiedzkich.
Francja zagwarantowała jednocześnie, że wprowadzi szereg środków, które będą miały na celu zapobieżenie ewentualnym manipulacjom na rynku mocy. Chodzi między o weryfikację oferowanych mocy wytwórczych z historycznymi benchmarkami, co ma zapobiegać sztucznemu zawyżaniu cen. Ponadto, duzi operatorzy mocy będą musieli zaoferować określone minimalne ilości certyfikatów podczas zorganizowanych przetargów, w celu zwiększenia płynności na rynku zdolności przesyłowych.
W ocenie KE zmiany wprowadzone we francuskim modelu rynku mocy rozwiały jej początkowe obawy, a jednocześnie dochodzenie potwierdziło pozytywne cechy francuskiego mechanizmu mocowego, takie jak otwartość na wszystkie potencjalnych dostawców mocy oraz jego rynkowy charakter.
Komisja doszła w tej sytuacji do wniosku, że francuski mechanizm rynku mocy jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy publicznej.
CIRE.PL